Що відомо про загибель бійця
Військовий медик Олександр Крохмалюк, який долучився до «Азову» у 2016 році та обіймав посаду начальника медичної служби, загинув у російському полоні внаслідок катувань. Тіло героя повернули в Україну у вересні 2025 року під час репатріації за формулою «1000 на 1000».
Заступник командира 1-го корпусу Національної гвардії України «Азов» Святослав «Калина» Паламар повідомив, що Крохмалюк вийшов у полон із «Азовсталі», пройшов Оленівку та катівню Таганрога. Останнім відомим місцем утримання стало СІЗО-2 у Камишині Волгоградської області.
Судово-медична експертиза у Львові встановила: причиною смерті стали переломи ребер і тупа травма грудної клітки. «Людина, яка рятувала життя. Гідний боєць та мій побратим», — написав Паламар.
Він наголосив, що випадок є черговим вироком системі міжнародного гуманітарного права, яка не здатна захистити українських військовополонених. «Відкрите та зневажливе порушення Женевської конвенції, катування і вбивства — це цілеспрямована варварська державна політика росіян. Систематична та задокументована, але безкарна», — заявив «Калина».
Він закликав українських посадовців, дипломатів і правозахисників порушувати питання на міжнародних майданчиках, зокрема в ООН, Раді Європи та ОБСЄ, та зробити повернення полонених пріоритетом.
Нещодавні обміни полоненими
15 травня стартував перший етап обміну у форматі «1000 на 1000». Того дня на рідну землю повернулися 20 бійців 1 корпусу НГУ «Азов», з яких 19 були оборонцями Маріуполя. Загалом додому прибули 205 воїнів ЗСУ, ТрО, Нацгвардії та Держприкордонслужби. Багато з них потребують реабілітації через важкі травми та психологічні наслідки.