Авторизація
РОЗ’ЯСНЕННЯ Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо застосування положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в частині визначення строків здійснення окремих етапів об’єднання

РОЗ’ЯСНЕННЯ


Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо застосування положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в частині визначення строків здійснення окремих етапів об’єднання


(відповідно до частини першої статті 13 та частини третьої статті 21 Закону України «Про комітети Верховної Ради України»)


   У Комітеті Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування розглянуто звернення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України стосовно надання роз’яснення положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в частині визначення строків здійснення окремих етапів об’єднання.


   Позиція Комітету ґрунтується на положеннях Конституції України, Європейській хартії місцевого самоврядування (від 15 жовтня 1985 року, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452), законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» (від 21 травня 1997 року № 280), «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (від 5 лютого 2015 року № 157) (далі – Закон), «Про місцеві державні адміністрації» (від 9 квітня 1999 року № 586) тощо.


   Надання роз’яснення положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в частині визначення строку здійснення окремих етапів об’єднання територіальних громад, зокрема, використання терміну «протягом певної кількості днів», потребувало відповідей на наступні ключові питання.


   Чи означає термін «протягом певної кількості днів», який використовується в Законі України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» як повністю названий у відповідній нормі закону проміжок часу чи як граничний строк, протягом якого повинні вчинитись певні дії? При цьому Комітетом враховувалась думка фахівців Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.


   Так, розглядаючи вказані питання фахівці Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» звертають увагу на те, що громадське обговорення – це процес, який триває певну кількість днів, а публічний захід, на якому присутні зацікавлені члени територіальної громади і звичайна виправдана тривалість його проведення не перевищує кількох годин, а разом з підготовкою – декількох днів. У частині другій статті 7 Закону термін «громадське обговорення» розкривається як громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю. Частиною четвертою статті 5 Закону визначено, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою. Окремі форми таких громадських обговорень передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»: громадські слухання (стаття 13), загальні збори (стаття 8). Такі заходи разом з їхньою підготовкою об’єктивно не можуть тривати протягом 30 чи 60 днів.


    З огляду на вказане експерти Асоціації вважають, що зазначений вираз повинен тлумачитися так: проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) разом з його підготовкою повинно бути завершено не пізніш, ніж за 30 днів від початку відліку цього терміну.


   Щодо прийняття сільськими, селищними, міськими, обласними радами протягом 30 днів рішень з питань добровільного об’єднання територіальних громад та щодо надання висновку Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією протягом 10 робочих днів (абзац другий частини другої, частини четверта, восьма, дев’ята статті 7 Закону) фахівці Асоціації вважають, що вказаний вираз можна витлумачити лише як граничний строк розгляду питань, бо інакше він суперечить логіці Закону та положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також загальній логіці адміністративної діяльності.


   Враховуючи наведене, експерти Асоціації вважають, що вирази «протягом певної кількості днів», що вживаються у Законі України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» мають тлумачитися лише як визначення граничної тривалості часу на вчинення відповідних дій або проведення заходів.


   У свою чергу, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у своєму зверненні вказує, що у випадках прийняття рішень органами місцевого самоврядування та наданні висновку Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією терміном «протягом певної кількості днів» позначається граничний строк розгляду встановлених Законом питань, що об’єктивно узгоджується із логікою таких заходів та Закону загалом.


   Однак, у випадку проведення громадського обговорення на окремих етапах об’єднання територіальних громад, на думку фахівців Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, термін «протягом певної кількості днів» необхідно розуміти як повністю названий у відповідній нормі Закону проміжок часу, який має бути витрачений на виконання визначених заходів.


Розглядаючи порушені питання, Комітет виходив з такого.


Конституція України використовує поняття строку, який визначається у днях, в частині третій статті 29, частині другій статті 77, частині третій статті 82, частинах третій, сьомій статті 83, пункті 31 частини першої статті 85, частині другій статті 90, частинах другій, п’ятій статті 94, частині п’ятій статті 103, частинах першій, четвертій статті 104 тощо.


Розглядаючи питання в частині перебігу строку здійснення окремих етапів об’єднання територіальних громад, зокрема, терміну «протягом певної кількості днів», що вживається в Законі України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Комітет виходив з того, що в Конституції України закріплено загальний порядок обчислення строків, єдиний для всіх органів влади, – в календарних днях (частина друга статті 77, частина третя статті 82, пункт 31 частини першої статті 85, частина друга статті 90 та ін.). За загальним правилом у строк, що визначається у днях, зараховуються всі дні його перебігу. Але якщо останній день строку припадає на неробочий день, то днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.


У частині третій статті 5 та частині третій статті 6 Закону визначено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.


У частині другій статті 7 Закону термін «громадське обговорення» конкретизується як громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю.


Крім того, частиною четвертою статті 5 Закону встановлено, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.


Комітет відзначає, що громадське обговорення може проводитись в різних формах, зокрема, передбачених статтею 8 та статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у формі загальних зборів громадян, громадських слухань або в інших формах, визначених місцевою радою (конференція, форум, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація тощо).


Комітет звертає увагу, що окремі форми громадського обговорення (загальні збори громадян, громадські слухання та ін.) не можуть тривати протягом 30 чи 60 днів та як правило проводяться протягом одного неробочого дня.


Враховуючи зазначене, Комітет вважає, що проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) протягом певної кількості днів слід розуміти як визначення граничного проміжку часу, протягом якого мають бути проведені певні заходи та оприлюднені їх результати.


При цьому, Комітет звертає увагу, що призначаючи громадське обговорення сільський, селищний, міський голова повинен виходити з необхідності залучення якомога більшої кількості зацікавлених учасників, враховуючи організаційні можливості виконавчих органів ради, а також визначати такі строки проведення громадського обговорення, які б слугували гарантією реалізації права громадян на висловлення власної думки.


Щодо прийняття сільськими, селищними, міськими, обласними радами протягом 30 днів рішень з питань добровільного об’єднання територіальних громад та щодо надання протягом 10 робочих днів висновку Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією, Комітет вважає, що в даному випадку також йдеться про граничний проміжок часу, в межах якого може бути прийняте відповідне рішення.

МЕШКАНЦІ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ МОЖУТЬ ЗАЛИШИТИ УПРАВИТЕЛЕМ СВОГО БУДИНКУ ДІЮЧИЙ ЖЕК АБО ОБРАТИ НОВОГО

Мінрегіон розробляє низку нормативно-правових актів, прийняття яких сприятиме реалізації положень Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», що вступив в дію 1 липня цього року.


Активну участь у їх розробці та відповідних консультаціях приймають і представники громадськості.


Відповідно до Закону управління багатоквартирним будинком здійснюють його співвласники шляхом створення ОСББ або визначення управителя.


Якщо протягом року з дня набрання чинності цим Законом, тобто до 01 липня 2016року, співвласники самостійно не визначаться щодо форми управління житловим будинком, управителя визначатиме виконавчий орган місцевої ради. До цього часу будинок має обслуговувати нинішня експлуатаційна організація.


Про це йдеться у листі Конфедерації будівельників України та Об’єднання організацій роботодавців «Всеукраїнська конфедерація роботодавців житлово-комунальної галузі України», які  заявили про підтримку зазначеного Закону.


Законом встановлено, що управитель – це фізична особа-підприємець або юридична особа-суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.


При цьому Закон не встановлює спеціальних вимог до управителя. Відповідно, ті експлуатуючі організації, які вже працюють на ринку та надають зазначені послуги, можуть виконувати функції управителя.


Таким чином, питання щодо експлуатації раніше побудованих житлових будинків законодавчо врегульовано.


Водночас питання щодо утримання та обслуговування новозбудованих об’єктів житлового будівництва, у яких експлуатаційна організація не визначена, потребує додаткового опрацювання та спільних зусиль як замовника будівництва, так і майбутніх співвласників.


Хочемо нагадати, що співвласники можуть здійснювати управління багатоквартирним будинком двома способами: шляхом створення ОСББ або через визначення управителя на загальних зборах.


Згідно з законом реалізація прав та обов’язків співвласників багатоквартирного будинку може здійснюватися лише після державної реєстрації прав власності на належні їм квартири та нежитлові приміщення. Тому рекомендуємо задля економії часу розпочинати підготовчі та організаційні заходи ще на етапі спорудження будинку.


Оскільки ж власники квартир та нежитлових приміщень до заселення житлового будинку обмежені у можливостях організації взаємодії, то налагодження комунікацій для вирішення спільних питань експлуатації будинку може здійснювати сам замовник будівництва або відповідна фінансова компанія.


При цьому було б доцільно попередньо визначити експлуатуючу організацію, що дозволило б забезпечити її участь (на добровільних засадах) у прийнятті в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта.


Звертають увагу, що одним із шляхів вирішення цього питання може стати передбачення у договорах про придбання квартир можливості доручення інвесторами замовнику або фонду фінансування будівництва організації заходів по визначенню відповідно до закону експлуатуючої організації, яка буде здійснювати всі функції по утриманню будинку відразу після прийняття його в експлуатацію.


Організація майбутніх співвласників та попереднє залучення управителя на завершальному етапі будівництва сприятиме забезпеченню своєчасної передачі як самого об’єкта, так і технічної документації, а також заселенню новобудов у максимально стислі строки та уникненню прогалини в їх експлуатації».


Довідка


Конфедерація будівельників України була створена 5 квітня 2011 р. шляхом об’єднання Будівельної палати України, Української Будівельної Асоціаціі (УБА) та «Всеукраїнського союзу виробників будівельних матеріалів». До складу Конфедерації входять близько 700 організацій будівельного комплексу.


Об'єднання організацій роботодавців «Всеукраїнська конфедерація роботодавців житлово-комунальної галузі України» є всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців, до складу якого увійшли підприємства: теплозабезпечення, водопровідно-каналізаційного господарства, підприємства, що здійснюють вивезення ТПВ, підприємства, що здійснюють обслуговування житлового фонду.


15.07.2015


За матеріалами Веб-сайта Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

Стосовно процедури звітування сільським, селищним, міським головою та депутатами сільської, селищної міської ради перед відповідною територіальною громадою

Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування надано роз'яснення стосовно процедури звітування сільським, селищним, міським головою та депутатами  сільської, селищної міської ради перед відповідною територіальною громадою,  з яким можливо ознайомитися за посиланням.

Роз’яснення щодо електронного звернення та електронної петиції

Комітетом з питань прав людини, національних менший і міжнаціональних відносин надано роз’яснення стосовно реалізації окремих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції».



 



 


 


 

Урядом законодавчо врегульовано питання децентралізації у сфері державного архітектурно-будівельного контролю

1 вересня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства» №320-VIII, який реформує систему державного архітектурно-будівельного контролю і передає відповідні функції та повноваження з загальнодержавного на місцевий рівень.


Урядом та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово комунального господарства України було прийнято 11 узгоджуючих підзаконних актів для найповнішої реалізації цього Закону.


Зокрема, постановами Кабінету Міністрів №747 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. №466» від 26 серпня 2015 року та №750 «Про внесення змін до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів» від 8 вересня 2015 року внесено відповідні зміні до Порядодку виконання підготовчих та будівельних робіт та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів. Згідно цих нормативно-правових актів, повноваження щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт реалізуються виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних рад – щодо об’єктів I, II, III категорій складності, розташованих в межах відповідних населених пунктів.


Щодо об’єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах міст - такі повноваження реалізуються виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю відповідних міських рад, а у Києві та Севастополі - структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.


Держархбудінспекцією України через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі – щодо об’єктів I, II, III, IV, V категорій складності, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об’єктів V категорії складності в межах населених пунктів, а також щодо об’єктів IV категорії складності розташованих в межах сіл та селищ.


Згідно Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, який був затверджений постановою Кабміну №698 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду» від 19 серпня 2015 року контрольні функції на місцевому рівні здійснюватимуть структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій та виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (І-ІІІ категорії складності). А Державна архітектурно-будівельна інспекція наглядатиме через регіональних головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.


Постановою Кабінету Міністрів від 2 вересня 2015 року №778 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері містобудівної діяльності» вносяться зміни до Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.


Постановою Кабміну № 671 «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю» від 19 серпня 2015 року затверджено Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, яким уніфіковано функціональні основи діяльності місцевих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю та визначено основні засади передачі таких функцій архбудконтролю.


З іншими підзаконними актами можна ознайомитися за посиланнями.


Урядові постанови:


Постанова КМУ від 2 вересня 2015 року № 642 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 і від 14 серпня 2013 р. № 703»;


Розпорядження КМУ від 19 серпня 2015 № 905-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523»


Акти Мінрегіону:


1. Наказ Мінрегіону від 20.07.2015 № 171 «Про внесення змін до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15 травня 2012 року № 240», зареєстрований Міністерством юстиції України 30.07.2015 № 926/27371;


2. Наказ Мінрегіону від 16.07.2015 № 166 «Про затвердження Змін до Порядку функціонування електронної системи здійснення декларативних процедур у будівництві», зареєстрований Міністерством юстиції України 30.07.2015 № 925/27370;


3. Наказ Мінрегіону від 16.07.2015 № 165 «Про внесення змін до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24 червня 2011 року № 92», зареєстрований Міністерством юстиції України  06.08.2015 № 953/27398;


4. Наказ Мінрегіону від 01.07.2015 № 150 «Про затвердження Форми та опису службового посвідчення посадової особи органу державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду)», зареєстрований Міністерством юстиції України 17.07.2015 № 867/27312.


Нагадаємо, що розроблений Мінрегіоном проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства» (№ 320-VIII) було прийнято 9 квітня 2015 року.


28.10.2015


За матеріалами Веб-сайта Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України  

Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку УАРОР надає роз'яснення щодо застосування антикорупційного законодавства в частині проведення спеціальної перевірки

Протягом останніх днів до Секретаріату УАРОР надходять численні звернення від представників районних та обласних рад щодо дати набрання повноважень головою (заступником голови) районної (обласної) ради з огляду на необхідність проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття вказаних посад.


З приводу цих питань повідомляємо наступне.


Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України від 07.06.01 р. № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади голови та заступників голови районної, обласної ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласних рад належать до категорії виборних посад, на які особи обираються за рішенням відповідної ради. Отже, для даної категорії посад передбачений особливий порядок набрання повноважень.


Єдиним законом, який на разі відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні (далі – Закон № 280).


Згідно з ч. 1 ст. 55 Закону № 280 голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.


Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону № 280 заступник голови районної ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування.


Таким чином спеціальним законом, який регламентує правовий статус та порядок призначення на посади голів (заступників голів) районних (обласних) рад встановлено, що особи призначаються на посади та набирають своїх повноважень у повному обсязі з дня обрання на свою посаду на пленарному засіданні відповідної ради.


Відповідно до п. 21 Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженому постановою КМУ від 25.03.15 р. № 171 (у редакції, що діє з 15.05.15 р., далі – Порядок № 171) спеціальна перевірка стосовно претендентів на посади в органах місцевого самоврядування, призначення (обрання) чи затвердження на які здійснюється місцевою радою, проводиться відповідно до цього Порядку після їх призначення (обрання) чи затвердження на відповідні посади.


Для проведення спеціальної перевірки такі особи протягом трьох робочих днів з дня призначення (обрання) чи затвердження подають до органу місцевого самоврядування документи, зазначені у п. 8 Порядку № 171.


Абзацом 3 п. 21 Порядку № 171 передбачено, що у разі ненадання такою особою у встановлений строк згоди на проведення спеціальної перевірки або встановлення за результатами її проведення обставин, які є підставою для відмови у призначенні (обранні) чи затвердженні на посаду, її повноваження за відповідною посадою достроково припиняються без припинення повноважень депутата ради. Така особа звільняється з посади без прийняття рішення відповідною радою.


Тобто, з моменту оголошення результатів таємного голосування з питань обрання голови (заступника голови) районної (обласної) ради та складення Присяги посадових осіб місцевого самоврядування така особа є працівником відповідної місцевої ради і з нею укладається строковий трудовий договір. Відповідно, у цей день робиться відповідний запис до трудової книжки працівника.


До моменту розірвання трудового договору така особа є повноважною з усіх питань, визначених чинним законодавством України для голів (заступників голів) районних (обласних) рад.


За наслідками проведення спеціальної перевірки (чи здійснення заходів щодо організації спеціальної перевірки) строковий трудовий договір із такою особою може бути розірваний з наступних підстав:



  1. у разі ненадання особою у встановлений строк згоди на проведення спеціальної перевірки;

  2. у разі встановлення за результатами проведення спеціальної перевірки обставин, які є підставою для відмови у призначенні (обранні) чи затвердженні на посаду.


У такому випадку повноваження голови (заступника) голови районної (обласної) ради припиняються без припинення повноважень депутата місцевої ради.


У випадку успішного проходження спеціальної перевірки особа є повноважною на весь строк повноважень відповідної ради, крім випадків дострокового припинення повноважень, передбачених ст. 55 та 56 Закону № 280.


Частина 2 ст. 58 Закону «Про запобігання корупції» не застосовується до посадових осіб, які обираються на посади за рішенням відповідної ради, у частині проведення спеціальної перевірки до моменту обрання на посаду. Саме тому для голів (заступників голів) районних (обласних) рад п. 21 Порядку № 171 передбачений особливий порядок здійснення спеціальної перевірки.


Експертні консультації з питань застосування антикорупційного законодавства надаються на Форумі Ресурсного центру зі сталого місцевого розвитку за посиланням.

Спільна позиція Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування щодо застосування антикорупційного та трудового законодавства після оголошення результатів чергових місцевих виборів

Протягом листопада 2015 року до всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування надходять численні звернення з низки питань, пов’язаних із прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування осіб, що займають виборні посади.


Зважаючи, що ці питання є досить типовими та виникають у зв’язку із неоднозначним розумінням окремими територіальними підрозділами органів виконавчої влади правових засад функціонування системи місцевого самоврядування в Україні,


Асоціація міст України,


Українська асоціація районних та обласних рад,


Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад


вважають за доцільне висловити свою спільну позицію щодо наступних проблемних питань, які масово виникають у органах місцевого самоврядування після оголошення результатів чергових місцевих виборів:


1. Якщо особа, яка обіймала виборну посаду у органі місцевого самоврядування попереднього скликання, знову обрана на цю ж посаду під час місцевих виборів (або на першій сесії ради нового скликання), як оформити трудові відносини з цією особою? Чи потрібно робити у трудову книжку працівника запис про звільнення?


Ні, запис про звільнення у описаній ситуації робити не потрібно.


Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень.


Отже, якщо особа обрана на посаду сільського, селищного, міського голови повторно, з моменту оголошення головою ТВК рішення про обрання цієї особи, його попередні представницькі повноваження як голови припиняються, і одразу (з цього ж моменту) починаються нові представницькі повноваження як голови. Тобто зміниться лише строк повноважень голови, а його трудові відносини перериватися не будуть.


У розумінні трудового законодавства з сільським, селищним, міським головою укладається строковий трудовий договір, який закінчується чи продовжується з настанням певної події – оголошення результатів голосування на першому пленарному засіданні ради. Таким чином, у даному випадку строковий трудовий договір з цією особою не припиняється, а змінюється. Він продовжується в силу закону на новий період.


Більше того, зробити запис про звільнення і прийняття на посаду одним днем неможливо, адже запис про звільнення робиться у один день, а запис про прийняття на посаду – у день, наступний за днем звільнення.


У зв’язку із цим в органах місцевого самоврядування абсолютно правильно склалася усталена практика, коли у разі обрання (переобрання на новий строк) на посаду сільського, селищного, міського голови однієї і тієї самої особи запис про припинення повноважень та звільнення з посади до її трудової книжки не вноситься, а лише робиться запис про обрання на новий строк повноважень. Датою запису буде дата пленарного засідання ради, на якому було оголошено про обрання такої особи сільським, селищним, міським головою. Підставою для внесення цього запису буде дата та номер рішення відповідної територіальної виборчої комісії про обрання голови.


Аналогічною буде ситуація, якщо:


голову (заступника голови) районної (районної у місті, обласної) ради, секретаря сільської, селищної, міської ради переоберуть на першому ж пленарному засіданні ради нового скликання;


дата початку перезатвердження на посади заступників сільського, селищного, міського голови, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради співпадає з датою формуванням нового персонального складу виконавчого комітету сільської, селищної чи міської ради.


2. Яким чином можна виконати вимоги ч. 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) щодо повідомлення Державної фіскальної служби про укладення трудового договору з працівником, якого обрано на виборну посаду у орган місцевого самоврядування?


Перш за все привертаємо увагу до того факту, що відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених вказаним Законом. Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», визначаючи порядок вступу на службу в органи місцевого самоврядування, не передбачає обов’язку подібного повідомлення Державної фіскальної служби. Тому правомірність застосування відповідної вимоги до органів місцевого самоврядування є сумнівною. Разом з тим до уточнення правових норм і для уникнення зайвих ускладнень рекомендуємо здійснювати відповідні повідомлення Державної фіскальної служби з урахуванням нижче наведених особливостей.


За загальним правилом, передбаченим ч. 3 ст. 24 КЗпП, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.


Процедура здійснення цього повідомлення визначена постановою КМУ від 17.06.15 р. № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», та передбачає, що повідомлення до територіальних органів Державної фіскальної служби надсилається за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.


Однак у випадку з посадовими особами місцевого самоврядування, які перебувають на виборних посадах, загальний припис трудового законодавства не можна виконати.


Спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».


Зазначений вище спеціальний закон визначає особливу процедуру оформлення трудових відносин з особами, які обираються на посади на місцевих виборах чи обираються, затверджуються на посади за рішенням відповідних рад.


Так, згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження голови (заступника голови) районної (районної у місті, обласної) ради, секретаря сільської, селищної, міської ради починаються з моменту обрання його на сесії ради шляхом таємного голосування (ч. 1 ст. 50, ч. 1 ст. 55, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), заступника сільського, селищного, міського голови, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради – з моменту затвердження його на посаду рішенням ради (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).


Саме зазначені рішення є підставою для початку трудових відносин із відповідними особами (якщо вони обираються на посаду вперше). До моменту набрання чинності зазначеними рішеннями, ніхто не може робити висновки, що особа буде обіймати відповідну посаду, так само, як і не може передбачити, у який день буде прийняте відповідне рішення.


Таким чином, зважаючи на специфіку організації діяльності органів місцевого самоврядування та особливості проходження служби посадовими особами місцевого самоврядування на виборних посадах, виконати припис ч. 3 ст. 24 КЗпП неможливо, адже немає події, яка б давала правові підстави на здійснення повідомлення фіскальних органів про укладення трудового договору до початку прийняття відповідних рішень місцевих рад. А за спеціальним законом прийняття відповідних рішень, автоматично тягне початок трудових відносин з цими працівниками, а також початок їхніх визначених законом повноважень.


Відповідно, повідомлення має бути направлене до територіального підрозділу фіскальної служби у день прийняття рішення, за яким перелічені особи приймаються на посади.


Водночас, слід зазначити, що для повного врегулювання проблеми до чинного законодавства мають бути внесені зміни, які заповнюють прогалину.


Важливим є те, що відповідальність за неповідомлення Державної фіскальної служби врегульовано ст. 265 КЗпП. Таку відповідальність несе відповідний орган місцевого самоврядування, а не сільський, селищний, міський голова, голова районної, обласної ради. Для такого порушення санкцію встановлено абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП, яка передбачає за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим-четвертим частини другої вказаної статті, у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати. Відповідно до ч. 4 ст. 265 КЗпП вказаний штраф може бути накладено лише центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.


3. Чи може особа, яка вперше обрана на виборну посаду у органі місцевого самоврядування, приступити до виконання своїх обов’язків до завершення щодо неї спеціальної перевірки?


Так, перелічені особи набирають усіх передбачених законом повноважень та приступають до виконання своїх обов’язків одразу після оголошення результатів виборів (обрання, призначення, затвердження) на пленарному засіданні відповідної ради, незалежно від проведення спеціальної перевірки.


Для даної категорії посад передбачений особливий порядок набрання повноважень, який визначено профільним Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Окремі особливості проходження служби в органах місцевого самоврядування врегульовані Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Сьогодні це єдині нормативно-правові акти, які визначають систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і порядку проходження служби посадових осіб місцевого самоврядування.


Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади сільського, селищного, міського голови, голови та заступників голови районної, обласної ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласних рад належать до категорії виборних посад.


Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання.


Згідно з ч. 1 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради.


Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» заступник голови районної ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування.


Таким чином спеціальним законодавством, яке регламентує правовий статус та порядок призначення на посади перелічених осіб встановлено, що особи призначаються на посади та набирають своїх повноважень у повному обсязі з дня:


-          оголошення про це на пленарному засіданні ради (для сільських, селищних та міських голів);


-          або обрання (затвердження) на посаду на пленарному засіданні відповідної ради (для голів та заступників голів районних, районних у місті та обласних рад, заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради).


Також звертаємо вашу увагу на те, що суб’єктний склад осіб, щодо яких проводиться спеціальна перевірка, визначений у ч. 1 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції», де зазначено, що така перевірка здійснюється стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком.


Водночас у п. 1 ч. 2 ст. 56 зазначеного Закону вказано, що спеціальна перевірка не проводиться щодо кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів. Таким чином проведення спеціальної перевірки щодо зазначених категорій осіб взагалі не передбачено взагалі.


Щодо інших посадових осіб місцевого самоврядування, чиї посади є виборними.


Останнім абзацом ч. 1 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що у разі якщо призначення, обрання чи затвердження на посади здійснюється місцевою радою, спеціальна перевірка проводиться у встановленому цим Законом порядку стосовно призначених, обраних чи затверджених на відповідні посади осіб. Останній абзац ч. 2 ст. 57 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що зазначені особи подають документи для проведення спеціальної перевірки протягом трьох робочих днів з дня відповідного обрання або затвердження. Таким чином сам антикорупційний Закон чітко вказує на те, що по відношенню до виборних посад (за винятком сільських, селищних, міських голів)  спеціальна перевірка проводиться вже після набрання ними своїх повноважень як посадових осіб місцевого самоврядування.


Відповідно до абз. 6 ч. 2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції» повноваження вказаних посадових осіб достроково припиняються без припинення повноважень депутата ради, а відповідна особа звільняється з відповідної посади без прийняття рішення відповідної ради у випадку, якщо вона не пройшла спеціальну перевірку або не надала у встановлений Законом строк згоди на проведення спеціальної перевірки.


Закон не ставить початок здійснення та обсяг повноважень виборної посадової особи органу місцевого самоврядування у залежність від проведення спеціальної перевірки. Але від результатів спеціальної перевірки може залежати їх дострокове припинення.


4. Щодо необхідності проходження спеціальної перевірки заступниками голів районних рад, заступниками міських голів, секретарів відповідних рад.


Перелічені особи переважно віднесені до четвертої або п’ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування. 


Чинний на разі Закон передбачає обов’язковість проведення спеціальної перевірки лише для посадових осіб місцевого самоврядування першої-третьої категорії посад. Тобто для голів, заступників (перших заступників) голів обласних рад, голів районних (районних у містах) рад, перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, спеціальна перевірка є обов’язковою, оскільки вони обіймають посади першої-третьої категорії.


У решті випадків посадові особи місцевого самоврядування мали би проходити спеціальну перевірку лише якщо б їхні посади були віднесені до посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком.


Перелік таких посад мав бути затверджений Національним агентством з питань запобігання корупції. Однак станом на сьогодні такий документ не прийнятий відповідно, немає законодавчих підстав проходити таку спеціальну перевірку особам, які обіймають посади в органах місцевого самоврядування від четвертої категорії та нижче.


Водночас, слід констатувати, що на практиці трапляються непоодинокі випадки, коли вказані особи проходять спеціальну перевірку добровільно, за власним бажанням.


Участь у підготовці спільної позиції Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування приймали експерти Ресурсного центру.


Крім цього, нагадуємо, що на Форумі Ресурсного центру продовжується надання консультацій з питань застосування антикорупційного законодавства. Поставити Ваші запитання можливо за посиланням.

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування схвалив роз’яснення щодо можливості обрання одного старости виборцями декількох населених пунктів об’єднаної територіальної громади на підставі рішення відповідної місцевої ради

У Комітеті в межах предмету відання було розглянуто звернення Центральної виборчої комісії щодо надання роз’яснення положень законів України в частині можливості обрання одного старости виборцями декількох населених пунктів об'єднаної територіальної громади на підставі рішення відповідної місцевої ради.


Позиція Комітету ґрунтується на положеннях Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування (від 15 жовтня 1985 року, що ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452), законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» (від 21 травня 1997 року  № 280), «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (від 5 лютого 2015 року № 157), «Про місцеві вибори» (від 14 липня 2015 року № 595) тощо.


Розглядаючи порушене питання, Комітет виходив з такого.


Стаття 7 Конституції України визначає, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.


Відповідно до частини першої статті 3 Європейської хартії місцевого самоврядування місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.


В розвиток положень Основного Закону України та Європейської хартії місцевого самоврядування Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що місцеве самоврядування в Україні – це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина перша статті 2 Закону).


Виходячи з положень статті 146 Конституції України питання, які не врегульовані Основним Законом України, зокрема, питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.


Враховуючи зазначене та з метою створення умов для належного представлення інтересів жителів у вирішенні питань місцевого значення в об’єднаних територіальних громадах, участі у реалізації соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території, задоволення їх соціальних, побутових та інших потреб шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг, законодавцем внесено зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та включено до системи місцевого самоврядування нову посадову особу місцевого самоврядування – старосту.


Згідно з частиною першою статті 141 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради.


Відповідно до частини шостої статті 2 Закону України «Про місцеві вибори» вибори старости проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного населеного пункту (села або селища) у складі об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади.


Комітет звертає увагу, що з метою уникнення порушення принципу рівності прав громадян, в об’єднаній територіальній громаді не може бути населених пунктів, жителі яких не зможуть скористатись своїм правом на обрання старости та відповідне представлення своїх інтересів у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади.


Крім того, з метою не допущення погіршення якості та доступності послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді до обрання старост, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об’єдналися, обов’язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об’єднання.


Вищенаведені нормативні положення у взаємозв’язку з нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких органи місцевого самоврядування наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону, а їх рішення є обов’язковими до виконання на відповідній території, дозволяють дійти наступних висновків.


Зазначені положення законів України наділяють правом місцеву раду об’єднаної територіальної громади визначати перелік сіл, селищ, в яких обирається староста на строк повноважень місцевої ради. Таким чином, своїм рішенням місцева рада, виходячи з власних організаційних, фінансових та матеріальних можливостей, визначає кількість старост, які будуть обрані в об’єднаній територіальній громаді та відповідні території об’єднаної територіальної громади, на якій старости будуть реалізовувати свої права та виконувати обов’язки.


При цьому, на думку Комітету, частина території об’єднаної територіальної громади, на якій староста реалізовує свої права та виконує обов’язки, може складатись як з одного населеного пункту, так і з декількох, жителі яких і повинні мати право обирати відповідного старосту.


Також з метою забезпечення однозначності тлумачення та застосування окремих положень законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві вибори» та «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо можливості обрання одного старости виборцями декількох населених пунктів об'єднаної територіальної громади на підставі рішення відповідної місцевої ради, доцільно здійснити уточнення вищезгаданих положень законів України.


В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України – члени Комітету. Голова Комітету С.Власенко запропонував ухвалити підготовлений  підкомітетом з питань органів самоорганізації населення, місцевих виборів та інших форм безпосередньої демократії та підкомітетом з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою текст роз’яснення.


Пропозицію підтримано.



Щодо встановлення посадових окладів

На звернення Української  асоціації районних та обласних рад надійшла відповідь Міністерства соціальної політики України Щодо правильності встановлення посадових окладів у штатних розписах з 01 грудня 2015 року та їх підвищення, наводиться нижче.


Щодо встановлення посадових окладів

На звернення Української  асоціації районних та обласних рад надійшла відповідь Міністерства соціальної політики України Щодо правильності встановлення посадових окладів у штатних розписах з 01 грудня 2015 року та їх підвищення, наводиться нижче.


Щодо фінансування вторинної медичної допомоги

На звернення Української  асоціації районних та обласних рад надійшла відповідь Міністерства охорони здоров’я України щодо фінансування вторинної медичної допомоги.


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ З ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТІВ ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ


З ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТІВ ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ


Проектний напрямок:


«Створення Агро-логістичного центру для розповсюдження сучасних технологій ведення бізнесу в сільськогосподарській сфері; підвищення ефективності роботи фермерських господарств; розвитку підприємств заготівлі, збуту, переробки сільськогосподарської продукції, постачання матеріально-технічних та інших ресурсів на засадах кооперації»


1. Преамбула


Методичні рекомендації з підготовки проектів для залучення коштів Державного фонду регіонального розвитку підготовлені за ініціативи Сергія Чернова – президента Української асоціації районних та обласних рад, яка через опитування своїх членів визначила п’ять найбільш важливих тем для розробки проектів регіонального розвитку:


1) Створення Агро-логістичного центру для розповсюдження сучасних технологій ведення бізнесу в сільськогосподарській сфері; підвищення ефективності роботи фермерських господарств; розвитку підприємств заготівлі, збуту, переробки сільськогосподарської продукції, постачання матеріально-технічних та інших ресурсів на засадах кооперації


2) Створення Агенції регіонального розвитку для розробки техніко-економічних обґрунтувань інвестиційних проектів, підвищення ефективності використання внутрішніх ресурсів і рівня конкурентоспроможності регіону


3) Створення Регіонального центру підтримки бізнесу для розвитку підприємницької діяльності мешканців громади


4) Створення Індустріального парку для залучення прямих іноземних інвестицій в економіку регіону


5) Формування туристичного кластеру для ефективного використання природно-ресурсного потенціалу, збереження культурної спадщини та підвищення позитивного іміджу регіону у сфері туризму на зовнішньому та внутрішньому туристичному ринку.


Представлені нижче методичні рекомендації підготував Олександр Дудка – експерт Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ, директор Харківського регіонального центру з інвестицій та розвитку.


Тел.: (050) 501-36-66 E-mail: dudka.alex@gmail.com


2. Загальні положення


Діяльність Державного фонду регіонального розвитку (надалі ДФРР) обумовлена статтею 24-1 Бюджетного кодексу України, яка визначає, що ДФРР створюється у складі загального фонду державного бюджету і його кошти спрямовуються на виконання інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку (у тому числі проектів співробітництва та добровільного об’єднання територіальних громад), що мають на меті розвиток регіонів, створення інфраструктури індустріальних та інноваційних парків і відповідають пріоритетам, визначеним у Державній стратегії регіонального розвитку та відповідних стратегіях розвитку регіонів.


Заплановані обсяги фінансування ДФРР проектів регіонального розвитку у 2016 році наведено у Таблиці 1.


Таблиця 1.













































































































































ОбластьОбсяг,грн.
1Вінницька обл.140 797 317
2Волинська обл.91 525 233
3Дніпропетровська обл.182 776 081
4Донецька обл.239 472 083
5Житомирська обл.109 637 111
6Закарпатська обл.110 538 624
7Запорізька обл.98 472 615
8Івано-Франківська обл.121 357 217
9Київська обл.97 127 050
10Кіровоградська обл.54 670 869
11Луганська обл.193 732 147
12Львівська обл.222 523 776
13Миколаївська обл.65 042 205
14Одеська обл.134 097 041
15Полтавська обл.80 805 895
16Рівненська обл.101 986 188
17Сумська обл.97 861 450
18Тернопільська обл.93 602 434
19Харківська обл.152 580 074
20Херсонська обл.93 363 716
21Хмельницька обл.113 751 317
22Черкаська обл.69 814 668
23Чернівецька обл.79 865 421
24Чернігівська обл.91 891 034
25м. Київ162 708 434
 РАЗОМ3 000 000 000


Перелік документів, які подаються для участі у конкурсному відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку – Додаток 1.


Форма інвестиційної програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку – Додаток 2.


Методичні рекомендації з підготовки проектів для залучення коштів ДФРР за напрямком «Створення Агро-логістичного центру» підготовлені для використання органами місцевого самоврядування різного рівня: сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами. У зв’язку з різним рівнем можливостей того чи іншого органу місцевого самоврядування, Методичні рекомендації включають опис загальної концепції створення Агро-логістичного центру і надають у якості приклада опис найбільш простого варіанту проекту, зробленого від імені вигаданої «Новомрійської селищної територіальної громади».


Слід відзначити, що створення Агро-логістичних центрів у якості окремих самостійних проектів, ініційованих органами місцевого самоврядування різного рівня, може стати підґрунтям для формування мережі Агро-логістичних центрів, яких будуть об’єднувати єдині підходи в організації маркетингової діяльності – це дозволить отримати додатковий синергетичний ефект від збільшення масштабів комерційної діяльності з постачання сільськогосподарської продукції, матеріально-технічних ресурсів та обладнання замовникам.


Розробка проектів, що можуть реалізовуватись за рахунок коштів ДФРР, повинна проводитись у відповідності до вимог, визначених у документах: «Порядок підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку» та «Порядок використання коштів державного фонду регіонального розвитку», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 р. № 196.


При цьому ключовими вимогами, з точки зору цих документів, для розробки проекту «Створення Агро-логістичного центру» можна визначити наступні:




  • конкурсний відбір проектів здійснюють регіональні комісії відповідних облдержадміністрацій, які повинні подати до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства узагальнений перелік проектів відповідної області до 1 травня року, що передує плановому – першому року реалізації проекту;




  • проект повинен відповідати конкретному пункту плану заходів з реалізації стратегії розвитку регіону, в якому знаходиться орган місцевого самоврядування –  ініціатор проекту;




  • якщо проектом передбачається будівництво нових споруд або реконструкція існуючих будівель – опис проекту повинен містити повний обсяг проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;




  • календарний план реалізації проекту повинен становити від одного до трьох років;




  • у кожному з років реалізації проект повинен отримувати співфінансування з місцевого бюджету в обсязі не менше 10% від загальної вартості робіт у зазначеному році;




  • відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій з використанням бюджетних коштів, а також відображення у первинному та бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів здійснюються в установленому законодавством порядку;




  • складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку;




  • балансоутримувач фондів, на фінансування яких залучаються кошти ДФРР, повинен мати здатність фінансування їх подальшого утримання і використання.




Таким чином, єдиною організаційно-правовою формою суб’єкту, який може залучити кошти ДФРР на створення Агро-логістичного центру для здійснення комерційної діяльності з постачання сільськогосподарської продукції, є комунальне підприємство тієї територіальної громади, орган місцевого самоврядування якої ініціював проект і бере на себе зобов’язання його співфінансування в обсязі не менше 10% від загальної вартості робіт.


3. Концепція проекту «Створення Агро-логістичного центру»


3.1 Мета проекту


Метою проекту «Створення Агро-логістичного центру» є розбудова матеріально-технічної бази комунального підприємства відповідного органу місцевого самоврядування – ініціатора проекту для створення нових робочих місць і збільшення обсягів робіт в сферах: заготівлі, переробки і збуту сільськогосподарської продукції місцевих товаровиробників; розповсюдження інноваційних технологій та прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва; підвищення ефективності постачання виробникам сільгосппродукції матеріально-технічних та інших ресурсів за рахунок гуртових закупівель на засадах кооперації – що забезпечить зростання податкових платежів до бюджету, сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу в сфері сільськогосподарського виробництва, призведе до підвищення рівня життя мешканців громади.


3.2 Передумови


Більшість сільських районів України мають належні передумови для розвитку не лише крупнотоварного сільськогосподарського виробництва, а й можливості для дрібнотоварного виробництва овочів, плодів, м’яса, молока та іншої продукції сільського господарства. Цей потенціал деякою мірою використовується нечисленними сільськогосподарськими кооперативами, а також на територіях, прилеглих до великих населених пунктів – за рахунок діяльності фермерських та домогосподарств, які самостійно збувають на місцевих ринках власну сільськогосподарську продукцію.


У той же час виробничий потенціал фермерських і домогосподарств, що розташовані у віддалених районах використовується недостатньо – за рахунок низьких закупівельних цін, які встановлюють перекупники, дрібнотоварне сільськогосподарське виробництво стає збитковим і поступово зникає. Це призводить до занепаду і зростанню соціальної напруги на цих територіях.


Крім того, сьогодні Україна проводить реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади, в результаті якої замість 11517 сільських, селищних, міських рад з’явиться 1300-1400 об’єднаних територіальних громад – тобто понад 10000 сільських та селищних рад припинять своє існування. При цьому звільняться значні матеріально-технічні ресурси: будівлі сільських та селищних рад, офісне обладнання, наявні інженерні мережі. Зникне також значна кількість робочих місць, які займали працівники сільських та селищних рад, що будуть поглинуті об’єднаними територіальними громадами.


Ці матеріально-технічні та людські ресурси можуть бути задіяні, якщо створити на території сіл та селищ комунальні підприємства відповідних громад і організувати їх діяльність в сфері заготівлі, переробки і збуту сільськогосподарської продукції місцевих виробників. Причому такі комунальні підприємства «Агро-логістичний центр __ назва громади___» можуть бути створені ще до завершення процесів формування об’єднаних територіальних громад – за рішенням діючого депутатського корпусу сільських та селищних рад, що будуть поглинуті об’єднаними територіальними громадами.


3.3 Складові проекту


Незалежно від рівня органу місцевого самоврядування: сільської, селищної, міської, районної чи обласної ради, яка ініціює проект «Створення Агро-логістичного центру__ назва громади___», опис проекту може включати наступні складові:




  • організаційну;




  • інформаційно-маркетингову;




  • транспортну;




  • заготівельно-торговельну;




  • складську;




  • навчально-методичну.




Організаційна складова проекту


Виходячи з того, що балансоутримувачем фондів, на фінансування яких залучаються кошти ДФРР, має стати комунальне підприємство тієї територіальної громади, орган місцевого самоврядування якої ініціює проект – організаційна складова проекту «Створення Агро-логістичного центру» за своєю сутністю включає наступне:




  • прийняття депутатським корпусом даної громади рішення про створення госпрозрахункового комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__» (назва може бути іншою);




  • проведення реєстрації і призначення директора комунального підприємства.




Іншим організаційним рішенням може бути прийняття депутатським корпусом «Програми створення Агро-логістичного центру» з метою реалізації її вже існуючим комунальним підприємством, яке було створене з іншою метою раніше і працює в поточний момент на даній території.


Орган місцевого самоврядування може ініціювати проект «Створення Агро-логістичного центру» навіть не маючи діючого госпрозрахункового комунального підприємства – у цьому випадку такий проект може містити лише складові щодо придбання матеріально-технічних засобів, які після їх придбання все одно потрібно буде передавати на баланс комунального підприємства для практичного використання – комерційної діяльності з постачання сільськогосподарської продукції. Але такий проект створення агро-логістичного центру «з нуля», виконавцем якого є незареєстроване (неіснуюче) комунальне підприємство територіальної громади, з точки зору регіональної конкурсної комісії облдержадміністрації буде мати забагато ризиків, що знизить його оцінку і ймовірність отримання коштів ДФРР.


У той же час створення госпрозрахункового комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__» ще до отримання коштів ДФРР дозволяє розпочати його комерційну діяльність разом з місцевими підприємцями, які зможуть використовувати юридичний статус «Агро-логістичного центру__назва громади__» і його бренд для здійснення більш масштабних торговельних операцій і розширення своїх ринків збуту.


Діяльність комунального підприємства «Агро-логістичний центр__назва громади__» може суттєво вплинути на діяльність місцевих сільськогосподарських кооперативів: позитивно на збут продукції виробничих сільськогосподарських кооперативів і негативно на діяльність сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, перелік послуг яких співпадає з переліком можливих послуг агро-логістичного центру. Тому, за наявності на території громади успішно діючого сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, має сенс під час підготовки проекту для отримання коштів ДФРР підписати угоду про співпрацю цього кооперативу і «Агро-логістичного центру__назва громади__», в якій узгодити діяльність кожного із суб’єктів.


Інформаційно-маркетингова складова проекту


Створення Агро-логістичного центру в умовах інформаційного суспільства неможливе без організації інформаційно-маркетингового супроводу його діяльності: без ведення комп’ютерної бази даних про постачальників продукції та оптових покупців і умови роботи з ними; без поширення рекламної інформації про можливості Агро-логістичного центру серед потенційних клієнтів.


У проекті регіонального розвитку, який орган місцевого самоврядування буде подавати на конкурс для отримання коштів ДФРР, інформаційно-маркетингова складова може знайти відображення у вигляді запиту фінансування для придбання наступних товарів та послуг:




  • одного або декількох комп’ютерів;




  • підключення комп’ютерів до мережі інтернет;




  • придбання програмного забезпечення CRM – Системи управління взаємовідносинами з клієнтами (від англ. Customer Relationship Management) для ведення бази даних постачальників продукції та оптових покупців;




  • придбання одного або декількох смартфонів;




  • придбання фотоапарату для фотографування зразків сільськогосподарської продукції з метою відображення її на сайті Агро-логістичного центру і створення друкованої реклами;




  • створення Web-сайту Агро-логістичного центру та забезпечення його роботи на протязі періоду реалізації проекту;




  • випуск рекламних буклетів Агро-логістичного центру;




  • виготовлення та розміщення зовнішньої реклами Агро-логістичного центру.




Взагалі проект створення Агро-логістичного центру може мати лише інформаційно-маркетингову складову без фінансування транспортної, складської, торговельної та навчально-методичної складових. При цьому обсяг витрат на інформаційно-маркетингову складову проекту може визначатись зовсім невеликими сумами у декілька десятків тисяч гривень, що підвищує ймовірність отримання коштів ДФРР для реалізації такого проекту.











http://filearchive.cnews.ru/img/zoom/2013/05/23/uk_xe700t1c_a01uk_006_front_black.jpghttp://zedpost.ru/elfinder/files/89845827.jpghttp://s4.fotokto.ru/topics/full/12/127934.jpghttp://www.lenovo.com/images/OneWebImages/FormFactor/Smartphones/400x300/lenovo-smartphones-ideaphone-s820-front.png


Транспортна складова проекту


Транспортна складова є ключовою для проекту «Створення Агро-логістичного центру» з наступних причин:




  • організація продажу сільськогосподарської продукції вимагає доставки її покупцям;




  • якщо сутність проекту «Створення Агро-логістичного центру» буде в тому, щоб придбати один вантажний автомобіль, вартість якого становить декілька сотень тисяч гривень – ці витрати ДФРР для членів регіональної конкурсної комісії під час розгляду проектів не будуть виглядати занадто великими, що збільшує ймовірність позитивної оцінки такого проекту;




  • включення в проект «Створення Агро-логістичного центру» придбання транспортних засобів не викликає організаційних складнощів– не вимагає проектної документації, як це потрібно для будівництва складів або торговельних будівель;




  • отримання комунальним підприємством «Агро-логістичний центр __назва громади__» автотранспорту за рахунок фінансування ДФРР надає цьому підприємству конкурентну перевагу по відношенню до інших учасників ринку – адже вони повинні підвищувати ціни на свою сільськогосподарську продукцію, щоб компенсувати вартість кредитів, отриманих для придбання автотранспорту.




Під час розробки транспортної складової, автори проекту можуть обрати той варіант транспортного засобу, який дозволить втілити їх власне бачення щодо видів послуг  Агро-логістичного центру і відповідно закласти в проект: вантажний автомобіль або вантажопасажирський, торговий чи термічний фургон, обрати разом з автомобілем додаткові причепи. Крім того, можливість отримання фінансування з ДФРР проекту на протязі трьох років, дозволяє включити в опис проекту обґрунтування необхідності придбання транспортних засобів кожного року.











http://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/_/3/_33023_.jpghttp://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/_/3/_3302__2.jpghttp://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/a/gaz_kupava_5_1.jpg


Заготівельно-торговельна складова проекту


Під час розробки заготівельно-торговельної складової проекту необхідно враховувати наступне:




  • для ведення заготівельної діяльності Агро-логістичний центр повинен мати ваговимірювальне обладнання і приміщення в яке місцеві товаровиробники будуть доставляти свою сільськогосподарську продукцію для перевірки її якості, формування партій товару і тимчасового зберігання їх перед відвантаженням клієнтам;




  • опис проекту, який включає будівництво нових споруд або реконструкцію існуючих будівель повинен містити повний обсяг проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;




  • якщо за проектом планується встановлення типових торгових павільйонів або кіосків, які мають повний обсяг будівельної документації – все одно до проектної документації на ці малі архітектурні форми необхідно додавати повний пакет дозвільної документації на їх встановлення у визначених за проектом місцях;




  • члени експертної комісії під час розгляду проекту «Створення Агро-логістичного центру» будуть вважати за доцільне будівництво торговельних споруд або проведення реконструкції існуючих будівель для використання їх у якості торговельних споруд лише у тому випадку, якщо існуватиме підтвердження їх необхідності, яке може з’явитись лише в результаті наявності практичного досвіду торговельної діяльності вже діючого комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__».




У зв’язку з тим, що найбільша вигода від будівництва торговельних споруд може бути на території великих міст – ця складова проекту може бути відокремлена у самостійний проект регіонального розвитку, ініційований іншим органом місцевого самоврядування – наприклад проект, ініційований міськвиконкомом міста обласного значення: «Створення торговельної мережі «Здорове харчування» для продажу сільськогосподарської продукції місцевих фермерів».
















http://www.koda.ua/images/db/pic_716.jpghttp://nadzor.in.ua/wordpress/wp-content/uploads/2014/03/octanovochnie-pavilioni-i-kiocki.jpghttp://www.md.all.biz/img/md/catalog/119886.jpeg
   


Складська складова проекту


Під час розробки складської складової проекту необхідно враховувати наступне:




  • опис проекту, який включає будівництво нових споруд або реконструкцію існуючих будівель повинен містити повний обсяг проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;




  • будівництво нових споруд вимагає значного часу і тому зменшує економічну ефективність використання коштів ДФРР;




  • члени експертної комісії під час розгляду проекту «Створення Агро-логістичного центру» будуть вважати за доцільне будівництво нових складських споруд або проведення реконструкції існуючих будівель для використання їх у якості складів лише у тому випадку, якщо існуватиме підтвердження їх необхідності, яке може з’явитись лише в результаті накопичення практичного досвіду діяльності комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__».




Розробку складської складової доцільно супроводжувати включенням до проекту передпродажної підготовки сільськогосподарської продукції: мийки, сортування, пакування сільгосппродукції. У цьому випадку складська складова проекту може бути відокремлена у самостійний проект регіонального розвитку – наприклад проект: «Організація виробництва овочевих наборів у вакуумному пакуванні».











http://teamstrike.kz/upload/userfiles/images/72917%20(1).pnghttp://www.signal-pack.com/upload/iblock/008/008fdf701c70277569372e9670a7b82c.pnghttp://www.holodim.ru/media/pics/sklad2.jpg


Навчально-методична складова


Крім торговельно-збутової діяльності комунальне підприємство «Агро-логістичний центр __назва громади__» може здійснювати навчально-методичну роботу – надавати послуги з просування тих, чи інших інноваційних технологій ведення сільськогосподарської діяльності, просування тих, чи інших прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва. Ця діяльність може бути доцільною для комунального підприємства, якщо її оплачує вигодонабувач від просування цих технологій або обладнання, наприклад: розплідник породистих тварин, які вимагають специфічного догляду, оплачує комунальному підприємству організацію навчальних програм для потенційних покупців з питань специфічного догляду за тваринами, яких він продає; постачальник високотехнологічних кліток для розведення кролів сплачує комунальному підприємству агентську винагороду за пошук покупців його обладнання.


Ця діяльність може бути доцільною для комунального підприємства також, якщо воно саме отримує користь від впровадження таких технологій та обладнання, наприклад: навчання вирощуванню овочів під агроволокном дозволить отримувати ранні овочі для їх продажу комунальним підприємством із підвищеним прибутком.


Крім того, навчально-методична діяльність комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__» може стати цікавою сама по собі – з точки зору розповсюдження його успішного комерційного досвіду шляхом проведення на платній основі тренінгів і семінарів для представників органів місцевого самоврядування з інших областей, проведення навчальних програм за рахунок програм міжнародної технічної допомоги.


Навчально-методична складова діяльності Агро-логістичного центру може здійснюватись також і на безоплатній основі – якщо в її результаті буде зростати впізнаваність бренду Агро-логістичного центру або розвиватись мережа його партнерів (наприклад: в сфері розвитку обслуговуючої, споживчої та кредитної кооперації на селі).


Включення навчально-методичної складової для отримання фінансування з ДФРР вимагає чіткого обґрунтування важливості отримуваних знань для реалізації такого проекту «Створення Агро-логістичного центру». Наприклад: для створення агро-логістичного центру, орієнтованого на збирання і переробку ягід нових сортів малини проект може включати у якості окремої складової навчання вирощуванню цих нових сортів малини фермерами і домогосподарствами.
















http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/5/86/577/86577280_4557501_1311136645_de_4.jpghttp://grib.pp.net.ua/_ph/2/904349353.jpghttp://industrial.magazynchik.com.ua/images/stories/virtuemart/product/resized/rabbit-farming-equipment-ukraine-4_450x600.jpg
   


4. Приклад проекту «Створення Агро-логістичного центру


Новомрійської селищної територіальної громади


Ключові моменти проекту


1) Ініціатором проекту разом з Новомрійською селищною радою виступає комунальне підприємство «Агрологістика», яке було створене за рішенням Новомрійської селищної ради Селянського району Харківської області у квітні 2016 року.


2) Проект передбачається реалізувати на протязі одного року: з 04.2017 по 12.2017. Початок реалізації проекту у квітні визначається на підставі очікуваного терміну початку фінансування проектів ДФРР у 2017 році (наприклад: у 2016 році фінансування ДФРР проектів у першому кварталі не здійснювалось).


3) З метою зменшення обсягів фінансування з ДФРР і за рахунок цього підвищення ймовірності позитивної оцінки проекту членами регіональної конкурсної комісії, ініціаторами проекту закладено придбання автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний» ГАЗель модель AC-G-3302-244-АХУ-1 (нерж), вантажопідйомність 1100 кг, вартістю на початок 2016 року 424 тис. грн. Але, з урахуванням очікуваного рівня інфляції на протязі року, у проект закладається вартість автомобіля – 500 тис. грн.


http://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/_/3/_3302__2.jpg


4) Власний внесок органу місцевого самоврядування становить 56,0 тис. грн. для  придбання ваговимірювального обладнання і офісної техніки Агро-логістичного центру.


5) Усі перелічені витрати не створюють проблем під час оформлення платежів через казначейство – тому, що вони враховуються, як витрати розвитку. Витрати на паливно-мастильні матеріали, підключення до мережі інтернет, оренду офісу, оплату праці фахівців Агро-логістичного центру та інші витрати споживання  повинні будуть покриватись за рахунок власної комерційної діяльності комунального підприємства.


РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА ПРОЕКТУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, ЩО МОЖЕ РЕАЛІЗОВУВАТИСЯ ЗА РАХУНОК КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ






















































































Назва програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (далі – проект)Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»
Заявник (найменування органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим / місцевого органу виконавчої влади / органу місцевого самоврядування)Новомрійська селищна рада Селянського району Харківської області, комунальне підприємство «Агрологістика» Новомрійської селищної ради
Тематичний напрям реалізації проектуРеалізація Стратегії розвитку Харківської області на період до 2020 року
Номер і назва завдання з Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 385, та Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року, якому відповідає проект

Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020 року


ЦІЛЬ 1. Підвищення рівня конкурентоспроможності регіонів


Розвиток підприємницького середовища та конкуренції на регіональних товарних ринках


ЦІЛЬ 3. Ефективне державне управління у сфері регіонального розвитку


Створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для зміцнення економічної бази розвитку територіальних громад


Стратегія розвитку Харківської області до 2020 року


ЦІЛЬ 1. Конкурентоспроможність економіки та зростання ВРП


Розвиток ланцюгів додавання вартості малих і середніх агровиробників через формування кооперативних об‘єднань, збутових асоціацій, переробних підприємств


ЦІЛЬ 3. Ефективне управління місцевим розвитком


Подолання відомчої роз‘єднаності шляхом розробки та реалізації інтегральних проектів, здатних спричинити мультиплікативний, системний ефект на розвиток різних секторів економіки та людський розвиток на регіональному та місцевому рівні.


Період реалізації проекту (з (місяць / рік) — до (місяць / рік))3.2017 – 12.2017
Очікуваний обсяг фінансування проекту з державного фонду регіонального розвитку (далі — ДФРР), тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
500--500
Обсяг співфінансування проекту з місцевого бюджету, тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
56--56
Назва регіону, в якому реалізується проектХарківська область
Назва району, в якому реалізується проектСелянський район Харківської області
Прізвище, ім’я, по батькові керівника заявникаГосподар Іван Іванович
Телефон, факс, e-mail заявника(057) 750-67-61kharkiv.rcid@gmail.com
Посада, прізвище, ім’я, по батькові відповідальної особи за реалізацію проекту

Директор КП «Агрологістика»


Дудка Олександр Олексійович


Телефон, факс, e-mail відповідальної особи за реалізацію проекту+38 (057) 702-11-33, (050) 501-36-66   dudka.alex@gmail.com
Посада керівника заявника______________
(дата, підпис)
______І.І.Господар_________
(ініціали, прізвище)
М.П.  


ІІ. ЗМІСТ ПРОЕКТУ





































































































І.Реєстраційна картка проектус.
ІІ.Зміст проектус.
ІІІ.Проектс.
1.Анотація проектус.
2Детальний опис проектус.
2.1.Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проектс.
2.2.Мета та завдання проектус.
2.3.Основні заходи проектус.
2.4Заходи з інформування громади/громад щодо реалізації проекту та/або участь громади/громад в розробленні проекту.с.
2.5.План-графік реалізації заходів проектус.
2.6.Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проектус.
2.7.Інновації проектус.
ІV.Бюджет проектус.
4.1.Загальний бюджет проектус.
4.2.Розклад бюджету за статтями видатківс.
4.3.Очікувані джерела фінансуванняс.
4.4.Локальний кошторисс.
V.Інформація про учасників реалізації проектус.
VІ.Додаткис.


ІІІ. ПРОЕКТ


1. Анотація проекту


Проект «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» включає наступні ключові складові:




  • розбудову матеріально-технічної бази госпрозрахункового комунального підприємства «Агрологістика» шляхом закупівлі за кошти Державного фонду регіонального розвитку вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний» вартістю 500,0 тис грн. і закупівлі за бюджетні кошти Новомрійської селищної ради ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки загальною вартістю 56,0 тис. грн.;




  • приймання на роботу в комунальне підприємство «Агрологістика» 11 нових працівників і організацію їх роботи за гнучким змінним графіком в інформаційному відділі,складській службі і службі  автотранспортного забезпечення для доставки продукції за принципом «Just In Time» (вчасно – точно в призначений термін);




  • надання послуг по заготівлі і постачанню сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області на торговельні майданчики ринків і до магазинів міста Харків, а також послуг з постачання виробникам сільгосппродукції смт Новомрійське матеріально-технічних та інших ресурсів – із загальним обсягом послуг під час реалізації проекту: 1920, 0 тис. грн.




Необхідність організації робіт за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни обумовлена тим, що смт Новомрійське знаходиться на відстані близько 100 км від обласного центру – міста Харків, на території якого планується збувати продукцію, а також ціллю підприємства: максимально збільшити обсяги постачання сільськогосподарської продукції і обсяги отримуваного прибутку. Завдяки цьому підприємство зможе здійснювати 120 поїздок на місяць і доставляти за цей період до обласного центру не менш ніж 80 т сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району.


Реалізація проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» забезпечить:




  • підвищення обсягів закупівлі сільгосппродукції в смт Новомрійське і рівня закупівельних цін на продукцію місцевих сільгоспвиробників – фермерів, домогосподарств, виробничих кооперативів – в середньому на 10%;




  • розповсюдження серед сільгоспвиробників інформації про інноваційні технології вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивні машини і обладнання з метою організації їх впровадження на території Селянського району Харківської області;




  • підвищення рівня підприємницької активності в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення вирощування нових видів плодоовочевої продукції, підвищення її якості і обсягів виробництва, що призведе до збільшення на 120 одиниць кількості робочих місць у сфері виробництва сільгосппродукції – завдяки забезпеченню товаровиробників збутовими послугами агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»;




  • постачання до Харкова сільгосппродукції високої якості по помірним цінам, що підвищить збалансованість харчування мешканців мегаполісу.




Крім того, для рекламування можливостей агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» під час проекту буде розроблено і виведено на ринок споживчий продукт у сувенірному оформленні: мед у банці з фірмовим дизайном.


В результаті реалізації проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» будуть досягнуті наступні фінансові показники:




  • підвищення рівня середньої заробітної платні в КП «Агрологістика» з 3,0 тис. грн. до 4,0 тис. грн. на місяць;




  • підвищення середнього рівня прибутків КП «Агрологістика» після оподаткування з 1,2 тис. грн. до 10,0 тис. грн. на місяць;




  • зростання податкових надходжень до місцевого бюджету на 55,0 тис. грн. на місяць.




Після завершення проекту агро-логістичний центр «Сільський кур’єр» продовжить свою роботу на госпрозрахункових засадах у складі КП «Агрологістика».


2. Детальний опис проекту


2.1. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямований проект


Чисельність населення смт Новомрійське станом на 1.01.2016 року становить 5 183 осіб, з яких 2700 чоловіків і жінок працездатного віку. При цьому офіційний рівень безробіття у селищі перевищує 20%, що обумовлюється припиненням діяльності місцевих аграрних компаній, які передали свої земельні ділянки в оренду міжнародному агрохолдингу.


Низький рівень підприємницької активності і значна відстань від обласного центру (близько 100 км), в якому може бути знайдена робота, призвели до того, що основним видом діяльності для більшості мешканців селища стало вирощування сільськогосподарської продукції на території власних домогосподарств – головним чином для власного споживання.


Деякі мешканці, що мають надлишок вирощеної продукції, продають її посередникам, які здійснюють закупівлі за дуже низькими цінами, а потім перепродують її на ринках обласного центру з торговою націнкою понад 50%. Завдяки цьому середній рівень доходів на одного мешканця смт Новомрійське становить 1500 грн. на місяць, що призводить до постійного відтоку населення і зростання соціальної напруги. Одночасно з цим висока роздрібна вартість  сільськогосподарської продукції на ринках і в супермаркетах обласного центру призводить до незбалансованого харчування мешканців Харкова і негативно позначається на рівні захворюваності і тривалості життя харків’ян.


У відповідності до затвердженого Кабінетом Міністрів України перспективного плану формування територій громад Харківської області, смт Новомрійське має увійти до складу Селянської об’єднаної територіальної громади – в результаті чого діяльність  Новомрійської селищної ради буде припинено, працівників звільнено, а будівлі селищної ради та її офісне обладнання передано на баланс новоствореної об’єднаної територіальної громади.


Для того, щоб зменшити негативні наслідки від припинення діяльності Новомрійської селищної ради її депутатами на початку 2016 року було прийняте рішення про створення комунального підприємства «Агрологістика» із внесенням до статутного фонду 2000 грн. і передачею на його баланс однієї з двох одноповерхових будівель селищної ради та частини офісного обладнання, що знаходилось на балансі селищної ради.


КП «Агрологістика»у поточний час здійснює госпрозрахункову діяльність шляхом пошуку і виконання замовлень на постачання сільськогосподарської продукції на умовах її самовивозу, що забезпечує роботою трьох працівників: директора, головного бухгалтера, комірника-вантажника. Діяльність підприємства дозволила організувати збут продукції, вирощеної мешканцями смт Новомрійське, в обсягах в середньому 20 т на місяць; при цьому середня заробітна платня працівників підприємства становить3000 грн. на місяць, а прибуток КП «Агрологістика» після оподаткування становить 1200 грн. на місяць.


Технічна робота підприємства побудована наступним чином:




  • директор виконує весь обсяг маркетингових функцій: веде пошук покупців, які готові приїхати для закупівлі конкретних обсягів тієї чи іншої сільськогосподарської продукції за договірною (прийнятною для обох сторін) ціною і на умовах її самовивозу; визначає серед місцевих товаровиробників тих постачальників, чиї відпускні ціни, якість продукції та її сумарні обсяги забезпечать формування необхідних партій продукції у відповідності до зафіксованих замовлень;




  • діяльність комірника-вантажника полягає в тому, щоб забезпечити приймання від місцевих товаровиробників сільськогосподарської продукції, її зважування і формування необхідних партій продукції у відповідності до замовлень покупців; а також забезпечити видачу і завантаження   партій сільськогосподарської продукції покупцям, які приїздять для її закупівлі на власному автотранспорті;




  • діяльність головного бухгалтера полягає в тому, щоб вести документальне оформлення закупівельно-збутових операцій підприємства і фінансові розрахунки з постачальниками і покупцями у відповідності до вимог українського законодавства.




Вже за перший місяць своєї діяльності завдяки ефективній ціновій політиці та високій якості продукції КП «Агрологістика»  змогло знайти не лише постійних замовників, яких влаштовують умови самовивозу продукції, але й декілька десятків потенційних клієнтів, які готові закупати сільськогосподарську продукцію з смт Новомрійське на умовах доставки її за графіком безпосередньо на торговельні майданчики ринків і до магазинів міста Харків. Виконання таких замовлень здатне приносити значно більші обсяги прибутку, але при цьому необхідно  вирішити задачу транспортного забезпечення цієї діяльності на умовах організації робіт у дві зміни без вихідних днів (такий графік обумовлений необхідністю обслуговування максимальної кількості замовників і тим, що середні витрати часу на доставку однієї партії продукції перевищують 2 години).


Проект «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» спрямований на розв’язання описаних проблем, а саме:




  • створення нових робочих місць;




  • підвищення обсягів збуту сільгосппродукції, яка виробляється в смт Новомрійське;




  • підвищення рівня закупівельних цін на сільгосппродукцію, яка виробляється в смт Новомрійське;




  • впровадження на території Селянського району Харківської області інноваційних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивних машин і обладнання для підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва;




  • підвищення рівня підприємницької активності в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення вирощування нових видів плодоовочевої продукції, підвищення її якості і обсягів виробництва, що призведе до збільшення кількості робочих місць в агропромисловому секторі і зменшить відтік мешканців на роботи за межами смт Новомрійське;




  • постачання до Харкова сільгосппродукції високої якості по помірним цінам, що підвищить збалансованість харчування мешканців мегаполісу;




  • підвищення рівня середньої заробітної платні працюючих  мешканців смт Новомрійське;




  • забезпечення зростання податкових платежів до місцевого бюджету.




2.2. Мета та завдання проекту


Метою проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» є розбудова матеріально-технічної бази госпрозрахункового комунального підприємства «Агрологістика» для створення нових робочих місць і збільшення обсягів робіт в сферах: заготівлі, сортування і постачання споживачам міста Харків сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області; розповсюдження інноваційних технологій та прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва;  підвищення ефективності постачання виробникам сільгосппродукції матеріально-технічних та інших ресурсів за рахунок гуртових закупівель на засадах кооперації – що забезпечить зростання податкових платежів до бюджету, сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу в сфері сільськогосподарського виробництва, призведе до підвищення рівня життя мешканців громади.


Головні завдання проекту:




  • організація у КП «Агрологістика» служби автотранспортного забезпечення для переходу від обслуговування клієнтів на умовах самовивозу продукції до обслуговування на умовах доставки сільськогосподарської продукції клієнтам власним автотранспортом за принципом «Just In Time» (вчасно – точно в призначений термін) для підвищення обсягів заготівлі, сортування і постачання споживачам сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області;




  • організація у КП «Агрологістика» інформаційного відділу з використання сучасних інформаційних технологій для рекламування сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області, пошуку методами дірект маркетингу найбільш вигідних її покупців, організації системної взаємодії з постачальниками і покупцями за допомогою Web-сайту і системи управління взаємовідносинами з клієнтами – CRM (Customer Relationship Management), а також для  постачання мешканцям смт Новомрійське матеріально-технічних та інших ресурсів по оптовим цінам на основі проведення гуртових закупівель у відповідності до сформованих мешканцями колективних замовлень;




  • розповсюдження серед сільгоспвиробників інформації про інноваційні технології вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивні машини і обладнання з метою організації їх впровадження на території Селянського району Харківської області;




  • створення в КП «Агрологістика» нових робочих місць для працевлаштування частини працівників Новомрійської селищної ради, яких буде звільнено в результаті входження смт Новомрійське до складу Селянської об’єднаної територіальної громади.




2.3. Основні заходи проекту


Першочерговим заходом проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» є організація в КП «Агрологістика» служби автотранспортного забезпечення, для чого за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку підприємство придбає вантажний автомобіль «Бізнес-фургон промтоварний» ГАЗель модель AC-G-3302-244-АХУ-1 (нерж), вантажопідйомність 1100 кг (очікувана вартість у квітні 2017 року – 500 тис. грн.).


Одночасно з постановкою на облік автомобіля у МРЕВ (міжрайонному реєстраційно-екзаменаційному відділі) буде проведений конкурс з відбору серед претендентів на роботу наступних працівників:




  • чотирьох водіїв-експедиторів, на умовах роботи за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни;




  • чотирьох фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів, на умовах роботи за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни;




  • трьох додаткових працівників до складської служби – вантажників з повноваженнями комірників для приймання від місцевих товаровиробників їх сільськогосподарської продукції, проведення її сортування, зважування і формування необхідних партій продукції у відповідності до замовлень покупців; на умовах роботи за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни.




Необхідність організації робіт за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни обумовлена тим, що смт Новомрійське знаходиться на відстані близько 100 км від обласного центру, на території якого планується збувати продукцію, а також ціллю підприємства: максимально збільшити обсяги постачання сільськогосподарської продукції і обсяги отримуваного прибутку.


Завдяки організації робіт у дві зміни на протязі семи днів на тиждень підприємство планує здійснювати 120 поїздок на місяць і доставляти до обласного центру не менш ніж 80 т сільськогосподарської продукції щомісячно (у поточний час КП «Агрологістика» забезпечує продаж 20 т на місяць). Виходячи з того, що середній обсяг постачання сільськогосподарської продукції від одного товаровиробника становить 500 кг – це означає, що діяльність КП «Агрологістика» буде обслуговувати діяльність біля 160 працівників (тобто робочих місць) у сфері виробництва сільгосппродукції (замість 40 у поточний час).


Очікувані обсяги збуту різних видів сільськогосподарської продукції і орієнтовний рівень торгової націнки наведено у Таблиці 1.


Таблиця 1.




























































































































































































Назва сільськогосподарської продукціїОрієнтовні обсяги продажу, кг

Торгова


націнка, %


Примітка
 Огірок200010Обсяги продажу залежать від пори року, співвідношення  попиту та пропозиції
 Помідор200010———//———
 Капуста білокачанна200010———//———
 Капуста пекінська100010———//———
 Морква200010———//———
 Буряк столовий500010———//———
 Кабачок50010 
 Цибуля зелена60010———//———
 Цибуля ріпчаста500010———//———
 Часник50010———//———
 М’ята5020———//———
 Петрушка зелена20010———//———
 Кріп20010———//———
 Картопля2500010———//———
 Гриб печериця30020———//———
 Груша200010———//———
 Яблуко400010———//———
 Ягоди: полуниця, малина, ожина, чорниця та інші.150020———//———
 Яловичина1000010———//———
 Свинина1000010———//———
 Куряча тушка200010———//———
 Кроляча тушка200010———//———
 Короп живий200010———//———
 Мед15020Заплановано розлив меду у банки з фірмовим оформленням для продажу у якості сувенірної продукції Харківської області
 Загалом80 000  


Зазначений середньомісячний обсяг збуту сільськогосподарської продукції дозволить вийти на середній рівень оплати власних робіт агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» у розмірі 240 тис. грн. на місяць (починаючи з другого місяця реалізації проекту), що забезпечить покриття поточних витрат на діяльність підприємства і виведення середньої заробітної платні на КП «Агрологістика» на рівень 4000 грн. на місяць, а також підвищить середній рівень прибутків після оподаткування до 10000 грн. на місяць і збільшить загальне зростання податкових платежів до місцевого бюджету на 55000 грн. на місяць (завдяки отриманню Селянською об’єднаною територіальною громадою 60% податку на доходи фізичних осіб, 100% податку на прибуток підприємств комунальної власності, 100% податку на майно).


Одночасно з придбанням за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку вантажного автомобіля, за рахунок внеску в реалізацію проекту 56000 грн. від Новомрійської селищної ради буде придбано наступне обладнання:




  • ваги  товарні зі стійкою серії BDU «БЮДЖЕТ» 1-300 кг, 2 шт. – 12000 грн.;




  • комп’ютер стаціонарний з операційною системою Windows 8, програмним забезпеченням Microsoft Office і CRM (системою управління взаємовідносинами з клієнтами) Quick Sales 2 Free  –  17000 грн.;




  • ноутбук з операційною системою Windows 8, програмним забезпеченням Microsoft Office і CRM (системою управління взаємовідносинами з клієнтами) Quick Sales 2 Free  – 15000 грн.;




  • многофункціональний офісний пристрій (принтер/сканер/факс) – 4400 грн.;




  • смартфони, 2 шт. – 6000 грн.;




  • Wi-Fi роутер і кабелі для підключення до інтернет – 1600 грн.




Зазначена вартість переліченого обладнання вказана орієнтовно на основі поточних середніх цін і з врахуванням рівня інфляції, очікуваного на протязі року.  При цьому загальний обсяг внеску Новомрійської селищної ради для реалізації проекту становитиме не менше 56000 грн., що підтверджується гарантійним листом Новомрійської селищної ради про співфінансування з місцевого бюджету проекту регіонального розвитку «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» у 2017 році. – Додаток 1.


Придбання двох ваг товарних зі стійкою серії BDU «БЮДЖЕТ» 1-300 кг обумовлене необхідністю облаштування ними вантажного автомобіля для проведення ваговимірювання під час передачі продукції замовникам, а також для встановлення ваг на робочому місці вантажника-комірника для приймання сільськогосподарської продукції і формування необхідних партій продукції у відповідності до замовлень покупців.


Придбання стаціонарного комп’ютера, багатофункціонального офісного пристрою (принтер/сканер/факс) і Wi-Fi роутера з кабелями для підключення до інтернет обумовлене необхідністю облаштування ними робочого місця фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів.


Придбання двох смартфонів дозволить надати один для використання водіям, а другий використовувати для зв’язку з водіями директора, бухгалтера та фахівців з маркетингових комунікацій – для координації дій в залежності від поточних потреб.


Придбання ноутбуку обумовлене необхідністю облаштування робочого місця директора, який значний час повинен працювати на виїзді – для ведення перемовин і підписання договорів з клієнтами.


Після введення в експлуатацію комп’ютерів із стандартним програмним забезпеченням, на них буде встановлено CRM (систему управління взаємовідносинами з клієнтами) Quick Sales 2 Free, або іншу аналогічну систему, яка має вільне розповсюдження і не вимагає фінансових витрат.


Використання CRM та програмного забезпечення Microsoft Office дозволить організувати в КП «Агрологістика» систему управління маркетингом на основі формування і підтримки в актуалізованому стані наступних баз даних:




  • бази даних постачальників сільськогосподарської продукції – місцевих товаровиробників;




  • бази даних потенційних і дійсних покупців сільськогосподарської продукції для комунікацій з ними у відповідності до плану маркетингу і «воронки продажів»;




  • бази даних обсягів потреб місцевих мешканців в матеріально-технічних та інших ресурсах для формування колективних замовлень, проведення гуртових закупівель і доставки цих товарів під час зворотних рейсів з Харкова до смт Новомрійське;




  • бази даних потенційних постачальників матеріально-технічних та інших ресурсів, інноваційних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивних машин і обладнання та умов, на яких вони готові співпрацювати з КП «Агрологістика».




Разом із створенням системи управління маркетингом на сайті підприємства буде відображено новий обсяг послуг, які надаватиме КП «Агрологістика», а також випущено друкований буклет для розповсюдження серед потенційних клієнтів.


Таким чином, кошти ДФРР для придбання вантажного автомобіля і власний фінансовий внесок Новомрійської селищної ради в реалізацію проекту будуть зроблені в перший місяць створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр». При цьому слід відзначити, що діяльність КП «Агрологістика» до початку проекту забезпечила накопичення обігових коштів, необхідних для покриття витрат на паливно-мастильні матеріали, підключення до мережі інтернет, а також інших витрат споживання у перший місяць реалізації проекту – під часстворення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» і навчання роботі нових працівників.


Набір нових працівників, навчання їх злагодженій роботі у відповідності до бізнес-процесів, обумовлених проектом «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр», має пройти на протязі одного місяця від початку реалізації проекту. Починаючи з другого місяця реалізації проекту покриття поточних витрат КП «Агрологістика» буде здійснюватись за рахунок надання на комерційних засадах всього переліку запланованих послуг агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»: заготівлі і постачання споживачам міста Харків сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області, розповсюдження інноваційних технологій та прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва,  постачання виробникам сільгосппродукції матеріально-технічних та інших ресурсів за рахунок гуртових закупівель на засадах кооперації.


У 2018 році – після завершення проекту, агро-логістичний центр «Сільський кур’єр» продовжить свою роботу у складі КП «Агрологістика».


2.4. Заходи з інформування громад смт Новомрійське та міста Харків


щодо реалізації проекту та участь громад в деталізації проекту


Громади смт Новомрійське та міста Харків будуть поінформовані про реалізацію проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» та можливості участі в ньому за допомогою наступних засобів інформування:




  • безпосередньо під час проведення переговорів з потенційними клієнтами агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» про умови надання їм тих чи інших послуг;




  • через розміщення інформації про реалізацію проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» на Web-сайті КП «Агрологістика» , Web-сайті районної ради Селянського району,  Web-сайті Харківської обласної ради і порталі відкритих даних Харківської області;




  • через розповсюдження буклетів про послуги агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» безпосередньо серед виробників сільськогосподарської продукції смт Новомрійське та потенційних клієнтів – представників торговельних майданчиків ринків і магазинів міста Харків;




  • через розповсюдження буклетів про послуги агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» серед розробників інноваційних технологій, виробників прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва,  постачальників матеріально-технічних та інших ресурсів, які користуються попитом серед виробників сільськогосподарської продукції смт Новомрійське;




  • через публікацію статей у друкованих і електронних ЗМІ Харківської області;




  • під час проведення круглих столів з обговорення стратегії розвитку Селянської об’єднаної територіальної громади.




2.5. План-графік реалізації заходів проекту










































































п/п


Найменування заходів, що здійснюються за проектомТермін виконанняВиконавець
 Придбання і постановка на облік у МРЕВ вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний» ГАЗель модель AC-G-3302-244-АХУ-1Квітень 2017КП «Агрологістика»
 Придбання і введення в експлуатацію ваг товарних зі стійкою серії BDU «БЮДЖЕТ» 1-300 кг. – 2 шт.Квітень 2017КП «Агрологістика»
 

Придбання і введення в експлуатацію комп’ютера стаціонарного і ноутбука з операційною системою Windows 8, програмним забезпеченням Microsoft Office; багатофункціонального офісного пристрою, Wi-Fi роутера і кабелів для підключення до інтернет;


Смартфонів – 2 шт.


Квітень 2017КП «Агрологістика»
 Тестування кандидатів і прийом на роботу чотирьох водіїв-експедиторів, чотирьох фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів, трьох вантажників-комірниківКвітень 2017КП «Агрологістика»
 Встановлення на комп’ютери системи управління взаємовідносинами з клієнтами – CRM, створення системи управління маркетингом агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» і проведення навчання роботі з нею усіх працівників КП «Агрологістика», розробка регламентів роботи для організації бізнес-процесів з надання нових послугКвітень 2017КП «Агрологістика»
 Розробка логотипу агро-логістичного центру «Сільський кур’єр», розробка і друк рекламного буклету  агро-логістичного центру, відображення на сайті підприємства нового обсягу послугКвітень 2017КП «Агрологістика»
 

Розміщення інформації про реалізацію проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» на Web-сайтах ОМС Харківської області; розповсюдження буклетів про послуги агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» серед виробників сільськогосподарської продукції смт Новомрійське та потенційних клієнтів;


організація публікацій статей у друкованих і електронних ЗМІ Харківської області; обговорення реалізації проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»


під час проведення круглих столів з обговорення стратегії розвитку Селянської об’єднаної територіальної громади; організація на Web-сайті Селянської об’єднаної територіальної громади щомісячних опитувань про оцінку рівня життя



Квітень 2017 –


червень 2017


КП «Агрологістика»
 

Формування первинного обсягу комп’ютерних баз даних:


місцевих товаровиробників, потенційних і дійсних покупців сільськогосподарської продукції,


обсягів потреб місцевих мешканців в матеріально-технічних та інших ресурсах, потенційних постачальників матеріально-технічних та інших ресурсів, інноваційних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивних машин і обладнання та умов, на яких вони готові співпрацювати з КП «Агрологістика»



Квітень 2017 –


червень 2017


КП «Агрологістика»
 Організація надання повного обсягу послуг  клієнтам агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»

Травень 2017 –


грудень 2017


КП «Агрологістика»
 Розробка торгової марки, виготовлення фірмових етикеток, організація розливу  меду пасічників смт Новомрійське у банки з фірмовим оформленням для продажу у якості сувенірної продукції Харківської області

Червень 2017 –


грудень 2017


КП «Агрологістика»


2.6. Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проекту


Реалізація проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» забезпечить:




  • створення одинадцяти нових робочих місць: для чотирьох водіїв-експедиторів, для чотирьох фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів, для трьох вантажників- комірників;




  • підвищення обсягів закупівлі сільгосппродукції в смт Новомрійське в середньому з 20 т до 80 т на місяць;




  • підвищення рівня підприємницької активності в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення вирощування нових видів плодоовочевої продукції, підвищення її якості і обсягів виробництва, що призведе до збільшення на 120 одиниць кількості робочих місць у сфері виробництва сільгосппродукції – завдяки забезпеченню товаровиробників збутовими послугами агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»;




  • підвищення рівня закупівельних цін на продукцію місцевих сільгоспвиробників (фермерів, домогосподарств, виробничих кооперативів) в середньому на 10%;




  • виведення на ринок у якості сувенірної продукції Харківської області меду, виробленого в смт Новомрійське і розлитого у банки з фірмовим оформленням;




  • підвищення рівня середньої заробітної платні в КП «Агрологістика» з 3000 грн. до 4000 грн. на місяць;




  • підвищення середнього рівня прибутків після оподаткування КП «Агрологістика» з 1200 грн. до 10000 грн. на місяць;




  • підвищення на 5 пунктів середньої оцінки рівня життя, яку надаватимуть під час щомісячних опитувань на Web-сайті Селянської об’єднаної територіальної громади мешканці смт Новомрійське;




  • зростання податкових надходжень до місцевого бюджету на 55 тис. грн. на місяць (завдяки отриманню Селянською об’єднаною територіальною громадою 60% податку на доходи фізичних осіб, 100% податку на прибуток підприємств комунальної власності, 100% податку на майно).




2.7. Інновації проекту


Реалізація проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» забезпечує втілення наступних інновацій:




  • організаційних інновацій, суть яких полягає в організації надання послуг за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни щодня, що забезпечує максимально ефективне використання інвестицій, коли на створення одного робочого місця припадає лише 50,5 тис. грн.;




  • обслуговування постачальників і покупців за принципом «Just In Time» (вчасно – точно в призначений термін), що є інноваційним рішенням по відношенню до поточного стану взаємодії товаровиробників Селянського району Харківської області і покупців їхньої продукції;




  • використання для організації роботи сучасних інформаційних технологій, коли кожний з працівників агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» буде використовувати комп’ютери з системою управління взаємовідносинами з клієнтами – CRM і можливості мережі інтернет;




  • формування кластеру товаровиробників сільськогосподарської продукції Селянського району Харківської області, які отримуватимуть від агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» не лише послуги по збуту  своєї продукції, а й доступ до інформації про інноваційні технології вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивні машини і обладнання для сільгоспвиробників.




IV. БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ


4.1. ЗАГАЛЬНИЙ БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ































































Найменування заходів, що здійснюватимуться за проектомЗагальна вартість
(тис. грн.)
Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1. Придбання вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний»500,0500,0-----
2. Придбання ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки56,0-56,0----
3. Надання послуг агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» із заготівлі і постачання  сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області1920,0--1920,0---
РАЗОМ:2476,0500,056,01920,0---


4.2. РОЗКЛАД БЮДЖЕТУ ЗА СТАТТЯМИ ВИДАТКІВ









































































Статті видатківЗагальна сума, тис. грн.Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1. Видатки споживання:1920,0--1920,0---
        
2. Видатки розвитку:556,0500,056,0----
        
РАЗОМ:2476,0500,056,01920,0---


4.3. ОЧІКУВАНІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ














































Джерела фінансуванняСума
(тис. грн.)
Частка у % від загального обсягу фінансування проекту
1. Фінансування з ДФРР500,020,19%
2. Фінансування з місцевого бюджету56,02,26%
3. Фінансування за рахунок коштів інших учасників проекту, у тому числі за рахунок:  
1) учасників з бюджетного сектору--
2) учасників з підприємницького сектору1920,077,55%
3) учасників з громадськості--
Загальний обсяг фінансування2476,0100,0


4.4. ЛОКАЛЬНИЙ КОШТОРИС


Локальний кошторис для даного проекту не складається тому, що створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» не передбачає будівельних робіт (локальний кошторис готується згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 для проектів, які включають нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд).


V. ІНФОРМАЦІЯ ПРО УЧАСНИКІВ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ


Проект «Cтворення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» планується виконувати спільними зусиллями наступних співвиконавців, кожний з яких зробить відповідний  внесок для реалізації проекту:


1. Новомрійська селищна рада Селянського району Харківської області


Адреса: вул. Харківська, 21, смт Новомрійське, Селянський район Харківської області


Тел.: (057) 750-67-61 E-mail: kharkiv.rcid@gmail.com


Голова ради: Господар Іван Іванович


Функції під час реалізації проекту: фінансування придбання за рахунок місцевого бюджету ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки – на загальну суму 56,0 тис грн.; координація взаємодії комунального підприємства «Агрологістика» із Державним фондом регіонального розвитку і  Управлінням державної казначейської служби України у Селянському районі Харківської області; моніторинг дотримання плану реалізації і показників проекту.


2. Комунальне підприємство «Агрологістика» Новомрійської селищної ради


Адреса: вул. Харківська, 21, смт Новомрійське, Селянський район Харківської області


Тел.: (050) 501-36-66   E-mail: dudka.alex@gmail.com


Директор КП «Агрологістика»: Дудка Олександр Олексійович


Функції під час реалізації проекту: організаційно-технічне забезпечення і юридичне оформлення закупівлі за кошти Державного фонду регіонального розвитку вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний», а також за бюджетні кошти Новомрійської селищної ради ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки; виконання повного комплексу робіт із створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» і надання ним послуг по заготівлі і постачанню  сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області на загальну суму 1920, 0 тис. грн., які є внеском КП «Агрологістика» в реалізацію проекту; забезпечення подальшого функціонування агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» після завершення проекту.


__________
* Проект оформлюється у паперовій формі та електронній формі на веб-сайті htpp://dfrr.minregion.gov.ua  Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.


Додаток 1.


Перелік документів, які подаються для участі у конкурсному


відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку


(відповідно до Наказу Мінрегіону від 24.04.2015 №80)


1. Для інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (далі – проект) та передбачають будівництво, подаються:


зведений кошторисний розрахунок;


звіт за результатами експертизи проектів будівництва;


акт (наказ, розпорядження, рішення) про затвердження проектної документації (відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року № 560);


документи щодо форми власності та категорії складності об’єкта будівництва.


2. Для проектів, які впроваджуються як проекти співробітництва територіальних громад, – копії договорів про співробітництво відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад», завірені в установленому порядку.


3. Для проектів, які впроваджуються як підтримка добровільно об’єднаних територіальних громад, – копії рішень про утворення об’єднаної територіальної громади відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», завірені в установленому порядку.


4. Документи, які підтверджують відповідність проектів умовам, визначеним у пунктах 6, 7 Порядку підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 18 березня 2015 року № 196.


5. Гарантійні листи органів місцевого самоврядування про співфінансування з місцевого бюджету поданих інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку у 2017 році.


Додаток 2.


ЗАТВЕРДЖЕНО


Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово —  комунального господарства України


24 квітня 2015 року № 80


Форма інвестиційної програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку*


І. РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА ПРОГРАМИ І ПРОЕКТУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, ЩО МОЖЕ РЕАЛІЗОВУВАТИСЯ ЗА РАХУНОК КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ












































































Назва програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (далі – проект) 
Заявник (найменування органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим / місцевого органу виконавчої влади / органу місцевого самоврядування) 
Тематичний напрям реалізації проекту 
Номер і назва завдання з Державної стратегії регіонального розвитку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 385, та відповідної стратегії розвитку регіону, якому відповідає проект 
Період реалізації проекту (з (місяць / рік) — до (місяць / рік)) 
Очікуваний обсяг фінансування проекту з державного фонду регіонального розвитку (далі — ДФРР), тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
    
Обсяг співфінансування проекту з місцевого бюджету, тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
    
Назва регіону, в якому реалізується проект 
Назва району, в якому реалізується проект 
Прізвище, ім’я, по батькові керівника заявника 
Телефон, факс, e-mail заявника 
Посада, прізвище, ім’я, по батькові відповідальної особи за реалізацію проекту 
Телефон, факс, e-mail відповідальної особи за реалізацію проекту 


Посада керівника заявника ______________ _______________


(дата, підпис)  (ініціали, прізвище)


М.П.


ІІ. ЗМІСТ ПРОЕКТУ
































































































І.Реєстраційна картка проектус.
ІІ.Зміст проектус.
ІІІ.Проектс.
1.Анотація проектус.
2Детальний опис проектус.
2.1.Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проектс.
2.2.Мета та завдання проектус.
2.3.Основні заходи проектус.
2.4.План-графік реалізації заходів проектус.
2.5.Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проектус.
2.6.Інновації проектус.
ІV.Бюджет проектус.
4.1.Загальний бюджет проектус.
4.2.Розклад бюджету за статтями видатківс.
4.3.Очікувані джерела фінансуванняс.
4.4.Локальний кошторисс.
V.Інформація про учасників реалізації проектус.
VІ.Додаткис.


ІІІ. ПРОЕКТ


1. Анотація проекту.


2. Детальний опис проекту.


2.1. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямований проект.


2.2. Мета та завдання проекту.


2.3. Основні заходи проекту.


2.4. План-графік реалізації заходів проекту.


2.5. Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проекту.


2.6. Інновації проекту.


Загальний обсяг опису проекту не може перевищувати 14 сторінок.


IV. БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ


4.1. ЗАГАЛЬНИЙ БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ





















































Найменування заходів, що здійснюватимуться за проектом

Загальна вартість


(тис. грн.)


Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1.       
2.       
РАЗОМ:       


4.2. РОЗКЛАД БЮДЖЕТУ ЗА СТАТТЯМИ ВИДАТКІВ









































































Статті видатків

Загальна сума,


тис. грн.


Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1. Видатки споживання:       
        
2. Видатки розвитку:       
        
РАЗОМ:       


4.3. ОЧІКУВАНІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ














































Джерела фінансуванняСума (тис. грн.)

Частка у % від


загального обсягу фінансування проекту


1. Фінансування з ДФРР  
2. Фінансування з місцевого бюджету  
3. Фінансування за рахунок коштів інших учасників проекту, у тому числі за рахунок:  
1) учасників з бюджетного сектору  
2) учасників з підприємницького сектору  
3) учасників з громадськості  
Загальний обсяг фінансування  


4.4. ЛОКАЛЬНИЙ КОШТОРИС


Локальний кошторис складається згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013.


V. ІНФОРМАЦІЯ ПРО УЧАСНИКІВ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ


Зазначається інформація про повне найменування учасника реалізації проекту, місцезнаходження, контактні дані, а також функції учасника під час реалізації проекту.


VІ. ДОДАТКИ


Наводиться додаткова інформація (за потреби).


* Проект оформлюється у паперовій формі (у разі потреби) та електронній формі на відповідній сторінці офіційного веб-сайту Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (htpp://dfrr.minregion.gov.ua).


Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування


«Українська асоціація районних та обласних рад»


МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ


З ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТІВ ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ


Проектний напрямок:


«Створення Агро-логістичного центру для розповсюдження сучасних технологій ведення бізнесу в сільськогосподарській сфері; підвищення ефективності роботи фермерських господарств; розвитку підприємств заготівлі, збуту, переробки сільськогосподарської продукції, постачання матеріально-технічних та інших ресурсів на засадах кооперації»


Київ 2016 р.


1. Преамбула


Методичні рекомендації з підготовки проектів для залучення коштів Державного фонду регіонального розвитку підготовлені за ініціативи Сергія Чернова – президента Української асоціації районних та обласних рад, яка через опитування своїх членів визначила п’ять найбільш важливих тем для розробки проектів регіонального розвитку:


1) Створення Агро-логістичного центру для розповсюдження сучасних технологій ведення бізнесу в сільськогосподарській сфері; підвищення ефективності роботи фермерських господарств; розвитку підприємств заготівлі, збуту, переробки сільськогосподарської продукції, постачання матеріально-технічних та інших ресурсів на засадах кооперації


2) Створення Агенції регіонального розвитку для розробки техніко-економічних обґрунтувань інвестиційних проектів, підвищення ефективності використання внутрішніх ресурсів і рівня конкурентоспроможності регіону


3) Створення Регіонального центру підтримки бізнесу для розвитку підприємницької діяльності мешканців громади


4) Створення Індустріального парку для залучення прямих іноземних інвестицій в економіку регіону


5) Формування туристичного кластеру для ефективного використання природно-ресурсного потенціалу, збереження культурної спадщини та підвищення позитивного іміджу регіону у сфері туризму на зовнішньому та внутрішньому туристичному ринку.


Представлені нижче методичні рекомендації підготував Олександр Дудка – експерт Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ, директор Харківського регіонального центру з інвестицій та розвитку.


Тел.: (050) 501-36-66 E-mail: dudka.alex@gmail.com


2. Загальні положення


Діяльність Державного фонду регіонального розвитку (надалі ДФРР) обумовлена статтею 24-1 Бюджетного кодексу України, яка визначає, що ДФРР створюється у складі загального фонду державного бюджету і його кошти спрямовуються на виконання інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку (у тому числі проектів співробітництва та добровільного об’єднання територіальних громад), що мають на меті розвиток регіонів, створення інфраструктури індустріальних та інноваційних парків і відповідають пріоритетам, визначеним у Державній стратегії регіонального розвитку та відповідних стратегіях розвитку регіонів.


Заплановані обсяги фінансування ДФРР проектів регіонального розвитку у 2016 році наведено у Таблиці 1.


Таблиця 1.













































































































































ОбластьОбсяг,грн.
1Вінницька обл.140 797 317
2Волинська обл.91 525 233
3Дніпропетровська обл.182 776 081
4Донецька обл.239 472 083
5Житомирська обл.109 637 111
6Закарпатська обл.110 538 624
7Запорізька обл.98 472 615
8Івано-Франківська обл.121 357 217
9Київська обл.97 127 050
10Кіровоградська обл.54 670 869
11Луганська обл.193 732 147
12Львівська обл.222 523 776
13Миколаївська обл.65 042 205
14Одеська обл.134 097 041
15Полтавська обл.80 805 895
16Рівненська обл.101 986 188
17Сумська обл.97 861 450
18Тернопільська обл.93 602 434
19Харківська обл.152 580 074
20Херсонська обл.93 363 716
21Хмельницька обл.113 751 317
22Черкаська обл.69 814 668
23Чернівецька обл.79 865 421
24Чернігівська обл.91 891 034
25м. Київ162 708 434
 РАЗОМ3 000 000 000


Перелік документів, які подаються для участі у конкурсному відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку – Додаток 1.


Форма інвестиційної програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку – Додаток 2.


Методичні рекомендації з підготовки проектів для залучення коштів ДФРР за напрямком «Створення Агро-логістичного центру» підготовлені для використання органами місцевого самоврядування різного рівня: сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами. У зв’язку з різним рівнем можливостей того чи іншого органу місцевого самоврядування, Методичні рекомендації включають опис загальної концепції створення Агро-логістичного центру і надають у якості приклада опис найбільш простого варіанту проекту, зробленого від імені вигаданої «Новомрійської селищної територіальної громади».


Слід відзначити, що створення Агро-логістичних центрів у якості окремих самостійних проектів, ініційованих органами місцевого самоврядування різного рівня, може стати підґрунтям для формування мережі Агро-логістичних центрів, яких будуть об’єднувати єдині підходи в організації маркетингової діяльності – це дозволить отримати додатковий синергетичний ефект від збільшення масштабів комерційної діяльності з постачання сільськогосподарської продукції, матеріально-технічних ресурсів та обладнання замовникам.


Розробка проектів, що можуть реалізовуватись за рахунок коштів ДФРР, повинна проводитись у відповідності до вимог, визначених у документах: «Порядок підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку» та «Порядок використання коштів державного фонду регіонального розвитку», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2015 р. № 196.


При цьому ключовими вимогами, з точки зору цих документів, для розробки проекту «Створення Агро-логістичного центру» можна визначити наступні:




  • конкурсний відбір проектів здійснюють регіональні комісії відповідних облдержадміністрацій, які повинні подати до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства узагальнений перелік проектів відповідної області до 1 травня року, що передує плановому – першому року реалізації проекту;




  • проект повинен відповідати конкретному пункту плану заходів з реалізації стратегії розвитку регіону, в якому знаходиться орган місцевого самоврядування –  ініціатор проекту;




  • якщо проектом передбачається будівництво нових споруд або реконструкція існуючих будівель – опис проекту повинен містити повний обсяг проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;




  • календарний план реалізації проекту повинен становити від одного до трьох років;




  • у кожному з років реалізації проект повинен отримувати співфінансування з місцевого бюджету в обсязі не менше 10% від загальної вартості робіт у зазначеному році;




  • відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій з використанням бюджетних коштів, а також відображення у первинному та бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів здійснюються в установленому законодавством порядку;




  • складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку;




  • балансоутримувач фондів, на фінансування яких залучаються кошти ДФРР, повинен мати здатність фінансування їх подальшого утримання і використання.




Таким чином, єдиною організаційно-правовою формою суб’єкту, який може залучити кошти ДФРР на створення Агро-логістичного центру для здійснення комерційної діяльності з постачання сільськогосподарської продукції, є комунальне підприємство тієї територіальної громади, орган місцевого самоврядування якої ініціював проект і бере на себе зобов’язання його співфінансування в обсязі не менше 10% від загальної вартості робіт.


3. Концепція проекту «Створення Агро-логістичного центру»


3.1 Мета проекту


Метою проекту «Створення Агро-логістичного центру» є розбудова матеріально-технічної бази комунального підприємства відповідного органу місцевого самоврядування – ініціатора проекту для створення нових робочих місць і збільшення обсягів робіт в сферах: заготівлі, переробки і збуту сільськогосподарської продукції місцевих товаровиробників; розповсюдження інноваційних технологій та прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва; підвищення ефективності постачання виробникам сільгосппродукції матеріально-технічних та інших ресурсів за рахунок гуртових закупівель на засадах кооперації – що забезпечить зростання податкових платежів до бюджету, сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу в сфері сільськогосподарського виробництва, призведе до підвищення рівня життя мешканців громади.


3.2 Передумови


Більшість сільських районів України мають належні передумови для розвитку не лише крупнотоварного сільськогосподарського виробництва, а й можливості для дрібнотоварного виробництва овочів, плодів, м’яса, молока та іншої продукції сільського господарства. Цей потенціал деякою мірою використовується нечисленними сільськогосподарськими кооперативами, а також на територіях, прилеглих до великих населених пунктів – за рахунок діяльності фермерських та домогосподарств, які самостійно збувають на місцевих ринках власну сільськогосподарську продукцію.


У той же час виробничий потенціал фермерських і домогосподарств, що розташовані у віддалених районах використовується недостатньо – за рахунок низьких закупівельних цін, які встановлюють перекупники, дрібнотоварне сільськогосподарське виробництво стає збитковим і поступово зникає. Це призводить до занепаду і зростанню соціальної напруги на цих територіях.


Крім того, сьогодні Україна проводить реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади, в результаті якої замість 11517 сільських, селищних, міських рад з’явиться 1300-1400 об’єднаних територіальних громад – тобто понад 10000 сільських та селищних рад припинять своє існування. При цьому звільняться значні матеріально-технічні ресурси: будівлі сільських та селищних рад, офісне обладнання, наявні інженерні мережі. Зникне також значна кількість робочих місць, які займали працівники сільських та селищних рад, що будуть поглинуті об’єднаними територіальними громадами.


Ці матеріально-технічні та людські ресурси можуть бути задіяні, якщо створити на території сіл та селищ комунальні підприємства відповідних громад і організувати їх діяльність в сфері заготівлі, переробки і збуту сільськогосподарської продукції місцевих виробників. Причому такі комунальні підприємства «Агро-логістичний центр __ назва громади___» можуть бути створені ще до завершення процесів формування об’єднаних територіальних громад – за рішенням діючого депутатського корпусу сільських та селищних рад, що будуть поглинуті об’єднаними територіальними громадами.


3.3 Складові проекту


Незалежно від рівня органу місцевого самоврядування: сільської, селищної, міської, районної чи обласної ради, яка ініціює проект «Створення Агро-логістичного центру__ назва громади___», опис проекту може включати наступні складові:




  • організаційну;




  • інформаційно-маркетингову;




  • транспортну;




  • заготівельно-торговельну;




  • складську;




  • навчально-методичну.




Організаційна складова проекту


Виходячи з того, що балансоутримувачем фондів, на фінансування яких залучаються кошти ДФРР, має стати комунальне підприємство тієї територіальної громади, орган місцевого самоврядування якої ініціює проект – організаційна складова проекту «Створення Агро-логістичного центру» за своєю сутністю включає наступне:




  • прийняття депутатським корпусом даної громади рішення про створення госпрозрахункового комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__» (назва може бути іншою);




  • проведення реєстрації і призначення директора комунального підприємства.




Іншим організаційним рішенням може бути прийняття депутатським корпусом «Програми створення Агро-логістичного центру» з метою реалізації її вже існуючим комунальним підприємством, яке було створене з іншою метою раніше і працює в поточний момент на даній території.


Орган місцевого самоврядування може ініціювати проект «Створення Агро-логістичного центру» навіть не маючи діючого госпрозрахункового комунального підприємства – у цьому випадку такий проект може містити лише складові щодо придбання матеріально-технічних засобів, які після їх придбання все одно потрібно буде передавати на баланс комунального підприємства для практичного використання – комерційної діяльності з постачання сільськогосподарської продукції. Але такий проект створення агро-логістичного центру «з нуля», виконавцем якого є незареєстроване (неіснуюче) комунальне підприємство територіальної громади, з точки зору регіональної конкурсної комісії облдержадміністрації буде мати забагато ризиків, що знизить його оцінку і ймовірність отримання коштів ДФРР.


У той же час створення госпрозрахункового комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__» ще до отримання коштів ДФРР дозволяє розпочати його комерційну діяльність разом з місцевими підприємцями, які зможуть використовувати юридичний статус «Агро-логістичного центру__назва громади__» і його бренд для здійснення більш масштабних торговельних операцій і розширення своїх ринків збуту.


Діяльність комунального підприємства «Агро-логістичний центр__назва громади__» може суттєво вплинути на діяльність місцевих сільськогосподарських кооперативів: позитивно на збут продукції виробничих сільськогосподарських кооперативів і негативно на діяльність сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, перелік послуг яких співпадає з переліком можливих послуг агро-логістичного центру. Тому, за наявності на території громади успішно діючого сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, має сенс під час підготовки проекту для отримання коштів ДФРР підписати угоду про співпрацю цього кооперативу і «Агро-логістичного центру__назва громади__», в якій узгодити діяльність кожного із суб’єктів.


Інформаційно-маркетингова складова проекту


Створення Агро-логістичного центру в умовах інформаційного суспільства неможливе без організації інформаційно-маркетингового супроводу його діяльності: без ведення комп’ютерної бази даних про постачальників продукції та оптових покупців і умови роботи з ними; без поширення рекламної інформації про можливості Агро-логістичного центру серед потенційних клієнтів.


У проекті регіонального розвитку, який орган місцевого самоврядування буде подавати на конкурс для отримання коштів ДФРР, інформаційно-маркетингова складова може знайти відображення у вигляді запиту фінансування для придбання наступних товарів та послуг:




  • одного або декількох комп’ютерів;




  • підключення комп’ютерів до мережі інтернет;




  • придбання програмного забезпечення CRM – Системи управління взаємовідносинами з клієнтами (від англ. Customer Relationship Management) для ведення бази даних постачальників продукції та оптових покупців;




  • придбання одного або декількох смартфонів;




  • придбання фотоапарату для фотографування зразків сільськогосподарської продукції з метою відображення її на сайті Агро-логістичного центру і створення друкованої реклами;




  • створення Web-сайту Агро-логістичного центру та забезпечення його роботи на протязі періоду реалізації проекту;




  • випуск рекламних буклетів Агро-логістичного центру;




  • виготовлення та розміщення зовнішньої реклами Агро-логістичного центру.




Взагалі проект створення Агро-логістичного центру може мати лише інформаційно-маркетингову складову без фінансування транспортної, складської, торговельної та навчально-методичної складових. При цьому обсяг витрат на інформаційно-маркетингову складову проекту може визначатись зовсім невеликими сумами у декілька десятків тисяч гривень, що підвищує ймовірність отримання коштів ДФРР для реалізації такого проекту.











http://filearchive.cnews.ru/img/zoom/2013/05/23/uk_xe700t1c_a01uk_006_front_black.jpghttp://zedpost.ru/elfinder/files/89845827.jpghttp://s4.fotokto.ru/topics/full/12/127934.jpghttp://www.lenovo.com/images/OneWebImages/FormFactor/Smartphones/400x300/lenovo-smartphones-ideaphone-s820-front.png


Транспортна складова проекту


Транспортна складова є ключовою для проекту «Створення Агро-логістичного центру» з наступних причин:




  • організація продажу сільськогосподарської продукції вимагає доставки її покупцям;




  • якщо сутність проекту «Створення Агро-логістичного центру» буде в тому, щоб придбати один вантажний автомобіль, вартість якого становить декілька сотень тисяч гривень – ці витрати ДФРР для членів регіональної конкурсної комісії під час розгляду проектів не будуть виглядати занадто великими, що збільшує ймовірність позитивної оцінки такого проекту;




  • включення в проект «Створення Агро-логістичного центру» придбання транспортних засобів не викликає організаційних складнощів– не вимагає проектної документації, як це потрібно для будівництва складів або торговельних будівель;




  • отримання комунальним підприємством «Агро-логістичний центр __назва громади__» автотранспорту за рахунок фінансування ДФРР надає цьому підприємству конкурентну перевагу по відношенню до інших учасників ринку – адже вони повинні підвищувати ціни на свою сільськогосподарську продукцію, щоб компенсувати вартість кредитів, отриманих для придбання автотранспорту.




Під час розробки транспортної складової, автори проекту можуть обрати той варіант транспортного засобу, який дозволить втілити їх власне бачення щодо видів послуг  Агро-логістичного центру і відповідно закласти в проект: вантажний автомобіль або вантажопасажирський, торговий чи термічний фургон, обрати разом з автомобілем додаткові причепи. Крім того, можливість отримання фінансування з ДФРР проекту на протязі трьох років, дозволяє включити в опис проекту обґрунтування необхідності придбання транспортних засобів кожного року.











http://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/_/3/_33023_.jpghttp://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/_/3/_3302__2.jpghttp://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/a/gaz_kupava_5_1.jpg


Заготівельно-торговельна складова проекту


Під час розробки заготівельно-торговельної складової проекту необхідно враховувати наступне:




  • для ведення заготівельної діяльності Агро-логістичний центр повинен мати ваговимірювальне обладнання і приміщення в яке місцеві товаровиробники будуть доставляти свою сільськогосподарську продукцію для перевірки її якості, формування партій товару і тимчасового зберігання їх перед відвантаженням клієнтам;




  • опис проекту, який включає будівництво нових споруд або реконструкцію існуючих будівель повинен містити повний обсяг проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;




  • якщо за проектом планується встановлення типових торгових павільйонів або кіосків, які мають повний обсяг будівельної документації – все одно до проектної документації на ці малі архітектурні форми необхідно додавати повний пакет дозвільної документації на їх встановлення у визначених за проектом місцях;




  • члени експертної комісії під час розгляду проекту «Створення Агро-логістичного центру» будуть вважати за доцільне будівництво торговельних споруд або проведення реконструкції існуючих будівель для використання їх у якості торговельних споруд лише у тому випадку, якщо існуватиме підтвердження їх необхідності, яке може з’явитись лише в результаті наявності практичного досвіду торговельної діяльності вже діючого комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__».




У зв’язку з тим, що найбільша вигода від будівництва торговельних споруд може бути на території великих міст – ця складова проекту може бути відокремлена у самостійний проект регіонального розвитку, ініційований іншим органом місцевого самоврядування – наприклад проект, ініційований міськвиконкомом міста обласного значення: «Створення торговельної мережі «Здорове харчування» для продажу сільськогосподарської продукції місцевих фермерів».
















http://www.koda.ua/images/db/pic_716.jpghttp://nadzor.in.ua/wordpress/wp-content/uploads/2014/03/octanovochnie-pavilioni-i-kiocki.jpghttp://www.md.all.biz/img/md/catalog/119886.jpeg
   


Складська складова проекту


Під час розробки складської складової проекту необхідно враховувати наступне:




  • опис проекту, який включає будівництво нових споруд або реконструкцію існуючих будівель повинен містити повний обсяг проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;




  • будівництво нових споруд вимагає значного часу і тому зменшує економічну ефективність використання коштів ДФРР;




  • члени експертної комісії під час розгляду проекту «Створення Агро-логістичного центру» будуть вважати за доцільне будівництво нових складських споруд або проведення реконструкції існуючих будівель для використання їх у якості складів лише у тому випадку, якщо існуватиме підтвердження їх необхідності, яке може з’явитись лише в результаті накопичення практичного досвіду діяльності комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__».




Розробку складської складової доцільно супроводжувати включенням до проекту передпродажної підготовки сільськогосподарської продукції: мийки, сортування, пакування сільгосппродукції. У цьому випадку складська складова проекту може бути відокремлена у самостійний проект регіонального розвитку – наприклад проект: «Організація виробництва овочевих наборів у вакуумному пакуванні».











http://teamstrike.kz/upload/userfiles/images/72917%20(1).pnghttp://www.signal-pack.com/upload/iblock/008/008fdf701c70277569372e9670a7b82c.pnghttp://www.holodim.ru/media/pics/sklad2.jpg


Навчально-методична складова


Крім торговельно-збутової діяльності комунальне підприємство «Агро-логістичний центр __назва громади__» може здійснювати навчально-методичну роботу – надавати послуги з просування тих, чи інших інноваційних технологій ведення сільськогосподарської діяльності, просування тих, чи інших прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва. Ця діяльність може бути доцільною для комунального підприємства, якщо її оплачує вигодонабувач від просування цих технологій або обладнання, наприклад: розплідник породистих тварин, які вимагають специфічного догляду, оплачує комунальному підприємству організацію навчальних програм для потенційних покупців з питань специфічного догляду за тваринами, яких він продає; постачальник високотехнологічних кліток для розведення кролів сплачує комунальному підприємству агентську винагороду за пошук покупців його обладнання.


Ця діяльність може бути доцільною для комунального підприємства також, якщо воно саме отримує користь від впровадження таких технологій та обладнання, наприклад: навчання вирощуванню овочів під агроволокном дозволить отримувати ранні овочі для їх продажу комунальним підприємством із підвищеним прибутком.


Крім того, навчально-методична діяльність комунального підприємства «Агро-логістичний центр __назва громади__» може стати цікавою сама по собі – з точки зору розповсюдження його успішного комерційного досвіду шляхом проведення на платній основі тренінгів і семінарів для представників органів місцевого самоврядування з інших областей, проведення навчальних програм за рахунок програм міжнародної технічної допомоги.


Навчально-методична складова діяльності Агро-логістичного центру може здійснюватись також і на безоплатній основі – якщо в її результаті буде зростати впізнаваність бренду Агро-логістичного центру або розвиватись мережа його партнерів (наприклад: в сфері розвитку обслуговуючої, споживчої та кредитної кооперації на селі).


Включення навчально-методичної складової для отримання фінансування з ДФРР вимагає чіткого обґрунтування важливості отримуваних знань для реалізації такого проекту «Створення Агро-логістичного центру». Наприклад: для створення агро-логістичного центру, орієнтованого на збирання і переробку ягід нових сортів малини проект може включати у якості окремої складової навчання вирощуванню цих нових сортів малини фермерами і домогосподарствами.
















http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/5/86/577/86577280_4557501_1311136645_de_4.jpghttp://grib.pp.net.ua/_ph/2/904349353.jpghttp://industrial.magazynchik.com.ua/images/stories/virtuemart/product/resized/rabbit-farming-equipment-ukraine-4_450x600.jpg
   


4. Приклад проекту «Створення Агро-логістичного центру


Новомрійської селищної територіальної громади


Ключові моменти проекту


1) Ініціатором проекту разом з Новомрійською селищною радою виступає комунальне підприємство «Агрологістика», яке було створене за рішенням Новомрійської селищної ради Селянського району Харківської області у квітні 2016 року.


2) Проект передбачається реалізувати на протязі одного року: з 04.2017 по 12.2017. Початок реалізації проекту у квітні визначається на підставі очікуваного терміну початку фінансування проектів ДФРР у 2017 році (наприклад: у 2016 році фінансування ДФРР проектів у першому кварталі не здійснювалось).


3) З метою зменшення обсягів фінансування з ДФРР і за рахунок цього підвищення ймовірності позитивної оцінки проекту членами регіональної конкурсної комісії, ініціаторами проекту закладено придбання автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний» ГАЗель модель AC-G-3302-244-АХУ-1 (нерж), вантажопідйомність 1100 кг, вартістю на початок 2016 року 424 тис. грн. Але, з урахуванням очікуваного рівня інфляції на протязі року, у проект закладається вартість автомобіля – 500 тис. грн.


http://gaz.ua/media/catalog/product/cache/39/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/_/3/_3302__2.jpg


4) Власний внесок органу місцевого самоврядування становить 56,0 тис. грн. для  придбання ваговимірювального обладнання і офісної техніки Агро-логістичного центру.


5) Усі перелічені витрати не створюють проблем під час оформлення платежів через казначейство – тому, що вони враховуються, як витрати розвитку. Витрати на паливно-мастильні матеріали, підключення до мережі інтернет, оренду офісу, оплату праці фахівців Агро-логістичного центру та інші витрати споживання  повинні будуть покриватись за рахунок власної комерційної діяльності комунального підприємства.


РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА ПРОЕКТУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, ЩО МОЖЕ РЕАЛІЗОВУВАТИСЯ ЗА РАХУНОК КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ






















































































Назва програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (далі – проект)Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»
Заявник (найменування органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим / місцевого органу виконавчої влади / органу місцевого самоврядування)Новомрійська селищна рада Селянського району Харківської області, комунальне підприємство «Агрологістика» Новомрійської селищної ради
Тематичний напрям реалізації проектуРеалізація Стратегії розвитку Харківської області на період до 2020 року
Номер і назва завдання з Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 385, та Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року, якому відповідає проект

Державна стратегія регіонального розвитку на період до 2020 року


ЦІЛЬ 1. Підвищення рівня конкурентоспроможності регіонів


Розвиток підприємницького середовища та конкуренції на регіональних товарних ринках


ЦІЛЬ 3. Ефективне державне управління у сфері регіонального розвитку


Створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для зміцнення економічної бази розвитку територіальних громад


Стратегія розвитку Харківської області до 2020 року


ЦІЛЬ 1. Конкурентоспроможність економіки та зростання ВРП


Розвиток ланцюгів додавання вартості малих і середніх агровиробників через формування кооперативних об‘єднань, збутових асоціацій, переробних підприємств


ЦІЛЬ 3. Ефективне управління місцевим розвитком


Подолання відомчої роз‘єднаності шляхом розробки та реалізації інтегральних проектів, здатних спричинити мультиплікативний, системний ефект на розвиток різних секторів економіки та людський розвиток на регіональному та місцевому рівні.


Період реалізації проекту (з (місяць / рік) — до (місяць / рік))3.2017 – 12.2017
Очікуваний обсяг фінансування проекту з державного фонду регіонального розвитку (далі — ДФРР), тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
500--500
Обсяг співфінансування проекту з місцевого бюджету, тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
56--56
Назва регіону, в якому реалізується проектХарківська область
Назва району, в якому реалізується проектСелянський район Харківської області
Прізвище, ім’я, по батькові керівника заявникаГосподар Іван Іванович
Телефон, факс, e-mail заявника(057) 750-67-61kharkiv.rcid@gmail.com
Посада, прізвище, ім’я, по батькові відповідальної особи за реалізацію проекту

Директор КП «Агрологістика»


Дудка Олександр Олексійович


Телефон, факс, e-mail відповідальної особи за реалізацію проекту+38 (057) 702-11-33, (050) 501-36-66   dudka.alex@gmail.com
Посада керівника заявника______________
(дата, підпис)
______І.І.Господар_________
(ініціали, прізвище)
М.П.  


ІІ. ЗМІСТ ПРОЕКТУ





































































































І.Реєстраційна картка проектус.
ІІ.Зміст проектус.
ІІІ.Проектс.
1.Анотація проектус.
2Детальний опис проектус.
2.1.Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проектс.
2.2.Мета та завдання проектус.
2.3.Основні заходи проектус.
2.4Заходи з інформування громади/громад щодо реалізації проекту та/або участь громади/громад в розробленні проекту.с.
2.5.План-графік реалізації заходів проектус.
2.6.Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проектус.
2.7.Інновації проектус.
ІV.Бюджет проектус.
4.1.Загальний бюджет проектус.
4.2.Розклад бюджету за статтями видатківс.
4.3.Очікувані джерела фінансуванняс.
4.4.Локальний кошторисс.
V.Інформація про учасників реалізації проектус.
VІ.Додаткис.


ІІІ. ПРОЕКТ


1. Анотація проекту


Проект «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» включає наступні ключові складові:




  • розбудову матеріально-технічної бази госпрозрахункового комунального підприємства «Агрологістика» шляхом закупівлі за кошти Державного фонду регіонального розвитку вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний» вартістю 500,0 тис грн. і закупівлі за бюджетні кошти Новомрійської селищної ради ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки загальною вартістю 56,0 тис. грн.;




  • приймання на роботу в комунальне підприємство «Агрологістика» 11 нових працівників і організацію їх роботи за гнучким змінним графіком в інформаційному відділі,складській службі і службі  автотранспортного забезпечення для доставки продукції за принципом «Just In Time» (вчасно – точно в призначений термін);




  • надання послуг по заготівлі і постачанню сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області на торговельні майданчики ринків і до магазинів міста Харків, а також послуг з постачання виробникам сільгосппродукції смт Новомрійське матеріально-технічних та інших ресурсів – із загальним обсягом послуг під час реалізації проекту: 1920, 0 тис. грн.




Необхідність організації робіт за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни обумовлена тим, що смт Новомрійське знаходиться на відстані близько 100 км від обласного центру – міста Харків, на території якого планується збувати продукцію, а також ціллю підприємства: максимально збільшити обсяги постачання сільськогосподарської продукції і обсяги отримуваного прибутку. Завдяки цьому підприємство зможе здійснювати 120 поїздок на місяць і доставляти за цей період до обласного центру не менш ніж 80 т сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району.


Реалізація проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» забезпечить:




  • підвищення обсягів закупівлі сільгосппродукції в смт Новомрійське і рівня закупівельних цін на продукцію місцевих сільгоспвиробників – фермерів, домогосподарств, виробничих кооперативів – в середньому на 10%;




  • розповсюдження серед сільгоспвиробників інформації про інноваційні технології вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивні машини і обладнання з метою організації їх впровадження на території Селянського району Харківської області;




  • підвищення рівня підприємницької активності в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення вирощування нових видів плодоовочевої продукції, підвищення її якості і обсягів виробництва, що призведе до збільшення на 120 одиниць кількості робочих місць у сфері виробництва сільгосппродукції – завдяки забезпеченню товаровиробників збутовими послугами агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»;




  • постачання до Харкова сільгосппродукції високої якості по помірним цінам, що підвищить збалансованість харчування мешканців мегаполісу.




Крім того, для рекламування можливостей агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» під час проекту буде розроблено і виведено на ринок споживчий продукт у сувенірному оформленні: мед у банці з фірмовим дизайном.


В результаті реалізації проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» будуть досягнуті наступні фінансові показники:




  • підвищення рівня середньої заробітної платні в КП «Агрологістика» з 3,0 тис. грн. до 4,0 тис. грн. на місяць;




  • підвищення середнього рівня прибутків КП «Агрологістика» після оподаткування з 1,2 тис. грн. до 10,0 тис. грн. на місяць;




  • зростання податкових надходжень до місцевого бюджету на 55,0 тис. грн. на місяць.




Після завершення проекту агро-логістичний центр «Сільський кур’єр» продовжить свою роботу на госпрозрахункових засадах у складі КП «Агрологістика».


2. Детальний опис проекту


2.1. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямований проект


Чисельність населення смт Новомрійське станом на 1.01.2016 року становить 5 183 осіб, з яких 2700 чоловіків і жінок працездатного віку. При цьому офіційний рівень безробіття у селищі перевищує 20%, що обумовлюється припиненням діяльності місцевих аграрних компаній, які передали свої земельні ділянки в оренду міжнародному агрохолдингу.


Низький рівень підприємницької активності і значна відстань від обласного центру (близько 100 км), в якому може бути знайдена робота, призвели до того, що основним видом діяльності для більшості мешканців селища стало вирощування сільськогосподарської продукції на території власних домогосподарств – головним чином для власного споживання.


Деякі мешканці, що мають надлишок вирощеної продукції, продають її посередникам, які здійснюють закупівлі за дуже низькими цінами, а потім перепродують її на ринках обласного центру з торговою націнкою понад 50%. Завдяки цьому середній рівень доходів на одного мешканця смт Новомрійське становить 1500 грн. на місяць, що призводить до постійного відтоку населення і зростання соціальної напруги. Одночасно з цим висока роздрібна вартість  сільськогосподарської продукції на ринках і в супермаркетах обласного центру призводить до незбалансованого харчування мешканців Харкова і негативно позначається на рівні захворюваності і тривалості життя харків’ян.


У відповідності до затвердженого Кабінетом Міністрів України перспективного плану формування територій громад Харківської області, смт Новомрійське має увійти до складу Селянської об’єднаної територіальної громади – в результаті чого діяльність  Новомрійської селищної ради буде припинено, працівників звільнено, а будівлі селищної ради та її офісне обладнання передано на баланс новоствореної об’єднаної територіальної громади.


Для того, щоб зменшити негативні наслідки від припинення діяльності Новомрійської селищної ради її депутатами на початку 2016 року було прийняте рішення про створення комунального підприємства «Агрологістика» із внесенням до статутного фонду 2000 грн. і передачею на його баланс однієї з двох одноповерхових будівель селищної ради та частини офісного обладнання, що знаходилось на балансі селищної ради.


КП «Агрологістика»у поточний час здійснює госпрозрахункову діяльність шляхом пошуку і виконання замовлень на постачання сільськогосподарської продукції на умовах її самовивозу, що забезпечує роботою трьох працівників: директора, головного бухгалтера, комірника-вантажника. Діяльність підприємства дозволила організувати збут продукції, вирощеної мешканцями смт Новомрійське, в обсягах в середньому 20 т на місяць; при цьому середня заробітна платня працівників підприємства становить3000 грн. на місяць, а прибуток КП «Агрологістика» після оподаткування становить 1200 грн. на місяць.


Технічна робота підприємства побудована наступним чином:




  • директор виконує весь обсяг маркетингових функцій: веде пошук покупців, які готові приїхати для закупівлі конкретних обсягів тієї чи іншої сільськогосподарської продукції за договірною (прийнятною для обох сторін) ціною і на умовах її самовивозу; визначає серед місцевих товаровиробників тих постачальників, чиї відпускні ціни, якість продукції та її сумарні обсяги забезпечать формування необхідних партій продукції у відповідності до зафіксованих замовлень;




  • діяльність комірника-вантажника полягає в тому, щоб забезпечити приймання від місцевих товаровиробників сільськогосподарської продукції, її зважування і формування необхідних партій продукції у відповідності до замовлень покупців; а також забезпечити видачу і завантаження   партій сільськогосподарської продукції покупцям, які приїздять для її закупівлі на власному автотранспорті;




  • діяльність головного бухгалтера полягає в тому, щоб вести документальне оформлення закупівельно-збутових операцій підприємства і фінансові розрахунки з постачальниками і покупцями у відповідності до вимог українського законодавства.




Вже за перший місяць своєї діяльності завдяки ефективній ціновій політиці та високій якості продукції КП «Агрологістика»  змогло знайти не лише постійних замовників, яких влаштовують умови самовивозу продукції, але й декілька десятків потенційних клієнтів, які готові закупати сільськогосподарську продукцію з смт Новомрійське на умовах доставки її за графіком безпосередньо на торговельні майданчики ринків і до магазинів міста Харків. Виконання таких замовлень здатне приносити значно більші обсяги прибутку, але при цьому необхідно  вирішити задачу транспортного забезпечення цієї діяльності на умовах організації робіт у дві зміни без вихідних днів (такий графік обумовлений необхідністю обслуговування максимальної кількості замовників і тим, що середні витрати часу на доставку однієї партії продукції перевищують 2 години).


Проект «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» спрямований на розв’язання описаних проблем, а саме:




  • створення нових робочих місць;




  • підвищення обсягів збуту сільгосппродукції, яка виробляється в смт Новомрійське;




  • підвищення рівня закупівельних цін на сільгосппродукцію, яка виробляється в смт Новомрійське;




  • впровадження на території Селянського району Харківської області інноваційних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивних машин і обладнання для підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва;




  • підвищення рівня підприємницької активності в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення вирощування нових видів плодоовочевої продукції, підвищення її якості і обсягів виробництва, що призведе до збільшення кількості робочих місць в агропромисловому секторі і зменшить відтік мешканців на роботи за межами смт Новомрійське;




  • постачання до Харкова сільгосппродукції високої якості по помірним цінам, що підвищить збалансованість харчування мешканців мегаполісу;




  • підвищення рівня середньої заробітної платні працюючих  мешканців смт Новомрійське;




  • забезпечення зростання податкових платежів до місцевого бюджету.




2.2. Мета та завдання проекту


Метою проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» є розбудова матеріально-технічної бази госпрозрахункового комунального підприємства «Агрологістика» для створення нових робочих місць і збільшення обсягів робіт в сферах: заготівлі, сортування і постачання споживачам міста Харків сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області; розповсюдження інноваційних технологій та прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва;  підвищення ефективності постачання виробникам сільгосппродукції матеріально-технічних та інших ресурсів за рахунок гуртових закупівель на засадах кооперації – що забезпечить зростання податкових платежів до бюджету, сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу в сфері сільськогосподарського виробництва, призведе до підвищення рівня життя мешканців громади.


Головні завдання проекту:




  • організація у КП «Агрологістика» служби автотранспортного забезпечення для переходу від обслуговування клієнтів на умовах самовивозу продукції до обслуговування на умовах доставки сільськогосподарської продукції клієнтам власним автотранспортом за принципом «Just In Time» (вчасно – точно в призначений термін) для підвищення обсягів заготівлі, сортування і постачання споживачам сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області;




  • організація у КП «Агрологістика» інформаційного відділу з використання сучасних інформаційних технологій для рекламування сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області, пошуку методами дірект маркетингу найбільш вигідних її покупців, організації системної взаємодії з постачальниками і покупцями за допомогою Web-сайту і системи управління взаємовідносинами з клієнтами – CRM (Customer Relationship Management), а також для  постачання мешканцям смт Новомрійське матеріально-технічних та інших ресурсів по оптовим цінам на основі проведення гуртових закупівель у відповідності до сформованих мешканцями колективних замовлень;




  • розповсюдження серед сільгоспвиробників інформації про інноваційні технології вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивні машини і обладнання з метою організації їх впровадження на території Селянського району Харківської області;




  • створення в КП «Агрологістика» нових робочих місць для працевлаштування частини працівників Новомрійської селищної ради, яких буде звільнено в результаті входження смт Новомрійське до складу Селянської об’єднаної територіальної громади.




2.3. Основні заходи проекту


Першочерговим заходом проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» є організація в КП «Агрологістика» служби автотранспортного забезпечення, для чого за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку підприємство придбає вантажний автомобіль «Бізнес-фургон промтоварний» ГАЗель модель AC-G-3302-244-АХУ-1 (нерж), вантажопідйомність 1100 кг (очікувана вартість у квітні 2017 року – 500 тис. грн.).


Одночасно з постановкою на облік автомобіля у МРЕВ (міжрайонному реєстраційно-екзаменаційному відділі) буде проведений конкурс з відбору серед претендентів на роботу наступних працівників:




  • чотирьох водіїв-експедиторів, на умовах роботи за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни;




  • чотирьох фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів, на умовах роботи за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни;




  • трьох додаткових працівників до складської служби – вантажників з повноваженнями комірників для приймання від місцевих товаровиробників їх сільськогосподарської продукції, проведення її сортування, зважування і формування необхідних партій продукції у відповідності до замовлень покупців; на умовах роботи за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни.




Необхідність організації робіт за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни обумовлена тим, що смт Новомрійське знаходиться на відстані близько 100 км від обласного центру, на території якого планується збувати продукцію, а також ціллю підприємства: максимально збільшити обсяги постачання сільськогосподарської продукції і обсяги отримуваного прибутку.


Завдяки організації робіт у дві зміни на протязі семи днів на тиждень підприємство планує здійснювати 120 поїздок на місяць і доставляти до обласного центру не менш ніж 80 т сільськогосподарської продукції щомісячно (у поточний час КП «Агрологістика» забезпечує продаж 20 т на місяць). Виходячи з того, що середній обсяг постачання сільськогосподарської продукції від одного товаровиробника становить 500 кг – це означає, що діяльність КП «Агрологістика» буде обслуговувати діяльність біля 160 працівників (тобто робочих місць) у сфері виробництва сільгосппродукції (замість 40 у поточний час).


Очікувані обсяги збуту різних видів сільськогосподарської продукції і орієнтовний рівень торгової націнки наведено у Таблиці 1.


Таблиця 1.




























































































































































































Назва сільськогосподарської продукціїОрієнтовні обсяги продажу, кг

Торгова


націнка, %


Примітка
 Огірок200010Обсяги продажу залежать від пори року, співвідношення  попиту та пропозиції
 Помідор200010———//———
 Капуста білокачанна200010———//———
 Капуста пекінська100010———//———
 Морква200010———//———
 Буряк столовий500010———//———
 Кабачок50010 
 Цибуля зелена60010———//———
 Цибуля ріпчаста500010———//———
 Часник50010———//———
 М’ята5020———//———
 Петрушка зелена20010———//———
 Кріп20010———//———
 Картопля2500010———//———
 Гриб печериця30020———//———
 Груша200010———//———
 Яблуко400010———//———
 Ягоди: полуниця, малина, ожина, чорниця та інші.150020———//———
 Яловичина1000010———//———
 Свинина1000010———//———
 Куряча тушка200010———//———
 Кроляча тушка200010———//———
 Короп живий200010———//———
 Мед15020Заплановано розлив меду у банки з фірмовим оформленням для продажу у якості сувенірної продукції Харківської області
 Загалом80 000  


Зазначений середньомісячний обсяг збуту сільськогосподарської продукції дозволить вийти на середній рівень оплати власних робіт агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» у розмірі 240 тис. грн. на місяць (починаючи з другого місяця реалізації проекту), що забезпечить покриття поточних витрат на діяльність підприємства і виведення середньої заробітної платні на КП «Агрологістика» на рівень 4000 грн. на місяць, а також підвищить середній рівень прибутків після оподаткування до 10000 грн. на місяць і збільшить загальне зростання податкових платежів до місцевого бюджету на 55000 грн. на місяць (завдяки отриманню Селянською об’єднаною територіальною громадою 60% податку на доходи фізичних осіб, 100% податку на прибуток підприємств комунальної власності, 100% податку на майно).


Одночасно з придбанням за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку вантажного автомобіля, за рахунок внеску в реалізацію проекту 56000 грн. від Новомрійської селищної ради буде придбано наступне обладнання:




  • ваги  товарні зі стійкою серії BDU «БЮДЖЕТ» 1-300 кг, 2 шт. – 12000 грн.;




  • комп’ютер стаціонарний з операційною системою Windows 8, програмним забезпеченням Microsoft Office і CRM (системою управління взаємовідносинами з клієнтами) Quick Sales 2 Free  –  17000 грн.;




  • ноутбук з операційною системою Windows 8, програмним забезпеченням Microsoft Office і CRM (системою управління взаємовідносинами з клієнтами) Quick Sales 2 Free  – 15000 грн.;




  • многофункціональний офісний пристрій (принтер/сканер/факс) – 4400 грн.;




  • смартфони, 2 шт. – 6000 грн.;




  • Wi-Fi роутер і кабелі для підключення до інтернет – 1600 грн.




Зазначена вартість переліченого обладнання вказана орієнтовно на основі поточних середніх цін і з врахуванням рівня інфляції, очікуваного на протязі року.  При цьому загальний обсяг внеску Новомрійської селищної ради для реалізації проекту становитиме не менше 56000 грн., що підтверджується гарантійним листом Новомрійської селищної ради про співфінансування з місцевого бюджету проекту регіонального розвитку «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» у 2017 році. – Додаток 1.


Придбання двох ваг товарних зі стійкою серії BDU «БЮДЖЕТ» 1-300 кг обумовлене необхідністю облаштування ними вантажного автомобіля для проведення ваговимірювання під час передачі продукції замовникам, а також для встановлення ваг на робочому місці вантажника-комірника для приймання сільськогосподарської продукції і формування необхідних партій продукції у відповідності до замовлень покупців.


Придбання стаціонарного комп’ютера, багатофункціонального офісного пристрою (принтер/сканер/факс) і Wi-Fi роутера з кабелями для підключення до інтернет обумовлене необхідністю облаштування ними робочого місця фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів.


Придбання двох смартфонів дозволить надати один для використання водіям, а другий використовувати для зв’язку з водіями директора, бухгалтера та фахівців з маркетингових комунікацій – для координації дій в залежності від поточних потреб.


Придбання ноутбуку обумовлене необхідністю облаштування робочого місця директора, який значний час повинен працювати на виїзді – для ведення перемовин і підписання договорів з клієнтами.


Після введення в експлуатацію комп’ютерів із стандартним програмним забезпеченням, на них буде встановлено CRM (систему управління взаємовідносинами з клієнтами) Quick Sales 2 Free, або іншу аналогічну систему, яка має вільне розповсюдження і не вимагає фінансових витрат.


Використання CRM та програмного забезпечення Microsoft Office дозволить організувати в КП «Агрологістика» систему управління маркетингом на основі формування і підтримки в актуалізованому стані наступних баз даних:




  • бази даних постачальників сільськогосподарської продукції – місцевих товаровиробників;




  • бази даних потенційних і дійсних покупців сільськогосподарської продукції для комунікацій з ними у відповідності до плану маркетингу і «воронки продажів»;




  • бази даних обсягів потреб місцевих мешканців в матеріально-технічних та інших ресурсах для формування колективних замовлень, проведення гуртових закупівель і доставки цих товарів під час зворотних рейсів з Харкова до смт Новомрійське;




  • бази даних потенційних постачальників матеріально-технічних та інших ресурсів, інноваційних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивних машин і обладнання та умов, на яких вони готові співпрацювати з КП «Агрологістика».




Разом із створенням системи управління маркетингом на сайті підприємства буде відображено новий обсяг послуг, які надаватиме КП «Агрологістика», а також випущено друкований буклет для розповсюдження серед потенційних клієнтів.


Таким чином, кошти ДФРР для придбання вантажного автомобіля і власний фінансовий внесок Новомрійської селищної ради в реалізацію проекту будуть зроблені в перший місяць створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр». При цьому слід відзначити, що діяльність КП «Агрологістика» до початку проекту забезпечила накопичення обігових коштів, необхідних для покриття витрат на паливно-мастильні матеріали, підключення до мережі інтернет, а також інших витрат споживання у перший місяць реалізації проекту – під часстворення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» і навчання роботі нових працівників.


Набір нових працівників, навчання їх злагодженій роботі у відповідності до бізнес-процесів, обумовлених проектом «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр», має пройти на протязі одного місяця від початку реалізації проекту. Починаючи з другого місяця реалізації проекту покриття поточних витрат КП «Агрологістика» буде здійснюватись за рахунок надання на комерційних засадах всього переліку запланованих послуг агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»: заготівлі і постачання споживачам міста Харків сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області, розповсюдження інноваційних технологій та прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва,  постачання виробникам сільгосппродукції матеріально-технічних та інших ресурсів за рахунок гуртових закупівель на засадах кооперації.


У 2018 році – після завершення проекту, агро-логістичний центр «Сільський кур’єр» продовжить свою роботу у складі КП «Агрологістика».


2.4. Заходи з інформування громад смт Новомрійське та міста Харків


щодо реалізації проекту та участь громад в деталізації проекту


Громади смт Новомрійське та міста Харків будуть поінформовані про реалізацію проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» та можливості участі в ньому за допомогою наступних засобів інформування:




  • безпосередньо під час проведення переговорів з потенційними клієнтами агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» про умови надання їм тих чи інших послуг;




  • через розміщення інформації про реалізацію проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» на Web-сайті КП «Агрологістика» , Web-сайті районної ради Селянського району,  Web-сайті Харківської обласної ради і порталі відкритих даних Харківської області;




  • через розповсюдження буклетів про послуги агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» безпосередньо серед виробників сільськогосподарської продукції смт Новомрійське та потенційних клієнтів – представників торговельних майданчиків ринків і магазинів міста Харків;




  • через розповсюдження буклетів про послуги агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» серед розробників інноваційних технологій, виробників прогресивних машин і обладнання для сільськогосподарського виробництва,  постачальників матеріально-технічних та інших ресурсів, які користуються попитом серед виробників сільськогосподарської продукції смт Новомрійське;




  • через публікацію статей у друкованих і електронних ЗМІ Харківської області;




  • під час проведення круглих столів з обговорення стратегії розвитку Селянської об’єднаної територіальної громади.




2.5. План-графік реалізації заходів проекту










































































п/п


Найменування заходів, що здійснюються за проектомТермін виконанняВиконавець
 Придбання і постановка на облік у МРЕВ вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний» ГАЗель модель AC-G-3302-244-АХУ-1Квітень 2017КП «Агрологістика»
 Придбання і введення в експлуатацію ваг товарних зі стійкою серії BDU «БЮДЖЕТ» 1-300 кг. – 2 шт.Квітень 2017КП «Агрологістика»
 

Придбання і введення в експлуатацію комп’ютера стаціонарного і ноутбука з операційною системою Windows 8, програмним забезпеченням Microsoft Office; багатофункціонального офісного пристрою, Wi-Fi роутера і кабелів для підключення до інтернет;


Смартфонів – 2 шт.


Квітень 2017КП «Агрологістика»
 Тестування кандидатів і прийом на роботу чотирьох водіїв-експедиторів, чотирьох фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів, трьох вантажників-комірниківКвітень 2017КП «Агрологістика»
 Встановлення на комп’ютери системи управління взаємовідносинами з клієнтами – CRM, створення системи управління маркетингом агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» і проведення навчання роботі з нею усіх працівників КП «Агрологістика», розробка регламентів роботи для організації бізнес-процесів з надання нових послугКвітень 2017КП «Агрологістика»
 Розробка логотипу агро-логістичного центру «Сільський кур’єр», розробка і друк рекламного буклету  агро-логістичного центру, відображення на сайті підприємства нового обсягу послугКвітень 2017КП «Агрологістика»
 

Розміщення інформації про реалізацію проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» на Web-сайтах ОМС Харківської області; розповсюдження буклетів про послуги агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» серед виробників сільськогосподарської продукції смт Новомрійське та потенційних клієнтів;


організація публікацій статей у друкованих і електронних ЗМІ Харківської області; обговорення реалізації проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»


під час проведення круглих столів з обговорення стратегії розвитку Селянської об’єднаної територіальної громади; організація на Web-сайті Селянської об’єднаної територіальної громади щомісячних опитувань про оцінку рівня життя



Квітень 2017 –


червень 2017


КП «Агрологістика»
 

Формування первинного обсягу комп’ютерних баз даних:


місцевих товаровиробників, потенційних і дійсних покупців сільськогосподарської продукції,


обсягів потреб місцевих мешканців в матеріально-технічних та інших ресурсах, потенційних постачальників матеріально-технічних та інших ресурсів, інноваційних технологій вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивних машин і обладнання та умов, на яких вони готові співпрацювати з КП «Агрологістика»



Квітень 2017 –


червень 2017


КП «Агрологістика»
 Організація надання повного обсягу послуг  клієнтам агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»

Травень 2017 –


грудень 2017


КП «Агрологістика»
 Розробка торгової марки, виготовлення фірмових етикеток, організація розливу  меду пасічників смт Новомрійське у банки з фірмовим оформленням для продажу у якості сувенірної продукції Харківської області

Червень 2017 –


грудень 2017


КП «Агрологістика»


2.6. Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проекту


Реалізація проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» забезпечить:




  • створення одинадцяти нових робочих місць: для чотирьох водіїв-експедиторів, для чотирьох фахівців з маркетингових комунікацій – диспетчерів, для трьох вантажників- комірників;




  • підвищення обсягів закупівлі сільгосппродукції в смт Новомрійське в середньому з 20 т до 80 т на місяць;




  • підвищення рівня підприємницької активності в сфері виробництва сільськогосподарської продукції, забезпечення вирощування нових видів плодоовочевої продукції, підвищення її якості і обсягів виробництва, що призведе до збільшення на 120 одиниць кількості робочих місць у сфері виробництва сільгосппродукції – завдяки забезпеченню товаровиробників збутовими послугами агро-логістичного центру «Сільський кур’єр»;




  • підвищення рівня закупівельних цін на продукцію місцевих сільгоспвиробників (фермерів, домогосподарств, виробничих кооперативів) в середньому на 10%;




  • виведення на ринок у якості сувенірної продукції Харківської області меду, виробленого в смт Новомрійське і розлитого у банки з фірмовим оформленням;




  • підвищення рівня середньої заробітної платні в КП «Агрологістика» з 3000 грн. до 4000 грн. на місяць;




  • підвищення середнього рівня прибутків після оподаткування КП «Агрологістика» з 1200 грн. до 10000 грн. на місяць;




  • підвищення на 5 пунктів середньої оцінки рівня життя, яку надаватимуть під час щомісячних опитувань на Web-сайті Селянської об’єднаної територіальної громади мешканці смт Новомрійське;




  • зростання податкових надходжень до місцевого бюджету на 55 тис. грн. на місяць (завдяки отриманню Селянською об’єднаною територіальною громадою 60% податку на доходи фізичних осіб, 100% податку на прибуток підприємств комунальної власності, 100% податку на майно).




2.7. Інновації проекту


Реалізація проекту «Створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» забезпечує втілення наступних інновацій:




  • організаційних інновацій, суть яких полягає в організації надання послуг за гнучким змінним графіком – 7 днів на тиждень у дві зміни щодня, що забезпечує максимально ефективне використання інвестицій, коли на створення одного робочого місця припадає лише 50,5 тис. грн.;




  • обслуговування постачальників і покупців за принципом «Just In Time» (вчасно – точно в призначений термін), що є інноваційним рішенням по відношенню до поточного стану взаємодії товаровиробників Селянського району Харківської області і покупців їхньої продукції;




  • використання для організації роботи сучасних інформаційних технологій, коли кожний з працівників агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» буде використовувати комп’ютери з системою управління взаємовідносинами з клієнтами – CRM і можливості мережі інтернет;




  • формування кластеру товаровиробників сільськогосподарської продукції Селянського району Харківської області, які отримуватимуть від агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» не лише послуги по збуту  своєї продукції, а й доступ до інформації про інноваційні технології вирощування сільськогосподарської продукції, прогресивні машини і обладнання для сільгоспвиробників.




IV. БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ


4.1. ЗАГАЛЬНИЙ БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ































































Найменування заходів, що здійснюватимуться за проектомЗагальна вартість
(тис. грн.)
Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1. Придбання вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний»500,0500,0-----
2. Придбання ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки56,0-56,0----
3. Надання послуг агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» із заготівлі і постачання  сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області1920,0--1920,0---
РАЗОМ:2476,0500,056,01920,0---


4.2. РОЗКЛАД БЮДЖЕТУ ЗА СТАТТЯМИ ВИДАТКІВ









































































Статті видатківЗагальна сума, тис. грн.Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1. Видатки споживання:1920,0--1920,0---
        
2. Видатки розвитку:556,0500,056,0----
        
РАЗОМ:2476,0500,056,01920,0---


4.3. ОЧІКУВАНІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ














































Джерела фінансуванняСума
(тис. грн.)
Частка у % від загального обсягу фінансування проекту
1. Фінансування з ДФРР500,020,19%
2. Фінансування з місцевого бюджету56,02,26%
3. Фінансування за рахунок коштів інших учасників проекту, у тому числі за рахунок:  
1) учасників з бюджетного сектору--
2) учасників з підприємницького сектору1920,077,55%
3) учасників з громадськості--
Загальний обсяг фінансування2476,0100,0


4.4. ЛОКАЛЬНИЙ КОШТОРИС


Локальний кошторис для даного проекту не складається тому, що створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» не передбачає будівельних робіт (локальний кошторис готується згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 для проектів, які включають нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд).


V. ІНФОРМАЦІЯ ПРО УЧАСНИКІВ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ


Проект «Cтворення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» планується виконувати спільними зусиллями наступних співвиконавців, кожний з яких зробить відповідний  внесок для реалізації проекту:


1. Новомрійська селищна рада Селянського району Харківської області


Адреса: вул. Харківська, 21, смт Новомрійське, Селянський район Харківської області


Тел.: (057) 750-67-61 E-mail: kharkiv.rcid@gmail.com


Голова ради: Господар Іван Іванович


Функції під час реалізації проекту: фінансування придбання за рахунок місцевого бюджету ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки – на загальну суму 56,0 тис грн.; координація взаємодії комунального підприємства «Агрологістика» із Державним фондом регіонального розвитку і  Управлінням державної казначейської служби України у Селянському районі Харківської області; моніторинг дотримання плану реалізації і показників проекту.


2. Комунальне підприємство «Агрологістика» Новомрійської селищної ради


Адреса: вул. Харківська, 21, смт Новомрійське, Селянський район Харківської області


Тел.: (050) 501-36-66   E-mail: dudka.alex@gmail.com


Директор КП «Агрологістика»: Дудка Олександр Олексійович


Функції під час реалізації проекту: організаційно-технічне забезпечення і юридичне оформлення закупівлі за кошти Державного фонду регіонального розвитку вантажного автомобіля «Бізнес-фургон промтоварний», а також за бюджетні кошти Новомрійської селищної ради ваг товарних, офісної та комунікаційної техніки; виконання повного комплексу робіт із створення агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» і надання ним послуг по заготівлі і постачанню  сільськогосподарської продукції товаровиробників Селянського району Харківської області на загальну суму 1920, 0 тис. грн., які є внеском КП «Агрологістика» в реалізацію проекту; забезпечення подальшого функціонування агро-логістичного центру «Сільський кур’єр» після завершення проекту.


__________
* Проект оформлюється у паперовій формі та електронній формі на веб-сайті htpp://dfrr.minregion.gov.ua  Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.


Додаток 1.


Перелік документів, які подаються для участі у конкурсному


відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку


(відповідно до Наказу Мінрегіону від 24.04.2015 №80)


1. Для інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (далі – проект) та передбачають будівництво, подаються:


зведений кошторисний розрахунок;


звіт за результатами експертизи проектів будівництва;


акт (наказ, розпорядження, рішення) про затвердження проектної документації (відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року № 560);


документи щодо форми власності та категорії складності об’єкта будівництва.


2. Для проектів, які впроваджуються як проекти співробітництва територіальних громад, – копії договорів про співробітництво відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад», завірені в установленому порядку.


3. Для проектів, які впроваджуються як підтримка добровільно об’єднаних територіальних громад, – копії рішень про утворення об’єднаної територіальної громади відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», завірені в установленому порядку.


4. Документи, які підтверджують відповідність проектів умовам, визначеним у пунктах 6, 7 Порядку підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 18 березня 2015 року № 196.


5. Гарантійні листи органів місцевого самоврядування про співфінансування з місцевого бюджету поданих інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку у 2017 році.


Додаток 2.


ЗАТВЕРДЖЕНО


Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово —  комунального господарства України


24 квітня 2015 року № 80


Форма інвестиційної програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку*


І. РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА ПРОГРАМИ І ПРОЕКТУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, ЩО МОЖЕ РЕАЛІЗОВУВАТИСЯ ЗА РАХУНОК КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО ФОНДУ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ












































































Назва програми і проекту регіонального розвитку, що може реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку (далі – проект) 
Заявник (найменування органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим / місцевого органу виконавчої влади / органу місцевого самоврядування) 
Тематичний напрям реалізації проекту 
Номер і назва завдання з Державної стратегії регіонального розвитку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 385, та відповідної стратегії розвитку регіону, якому відповідає проект 
Період реалізації проекту (з (місяць / рік) — до (місяць / рік)) 
Очікуваний обсяг фінансування проекту з державного фонду регіонального розвитку (далі — ДФРР), тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
    
Обсяг співфінансування проекту з місцевого бюджету, тис. грн.1 рік2 рік3 рікРазом
    
Назва регіону, в якому реалізується проект 
Назва району, в якому реалізується проект 
Прізвище, ім’я, по батькові керівника заявника 
Телефон, факс, e-mail заявника 
Посада, прізвище, ім’я, по батькові відповідальної особи за реалізацію проекту 
Телефон, факс, e-mail відповідальної особи за реалізацію проекту 


Посада керівника заявника ______________ _______________


(дата, підпис)  (ініціали, прізвище)


М.П.


ІІ. ЗМІСТ ПРОЕКТУ
































































































І.Реєстраційна картка проектус.
ІІ.Зміст проектус.
ІІІ.Проектс.
1.Анотація проектус.
2Детальний опис проектус.
2.1.Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проектс.
2.2.Мета та завдання проектус.
2.3.Основні заходи проектус.
2.4.План-графік реалізації заходів проектус.
2.5.Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проектус.
2.6.Інновації проектус.
ІV.Бюджет проектус.
4.1.Загальний бюджет проектус.
4.2.Розклад бюджету за статтями видатківс.
4.3.Очікувані джерела фінансуванняс.
4.4.Локальний кошторисс.
V.Інформація про учасників реалізації проектус.
VІ.Додаткис.


ІІІ. ПРОЕКТ


1. Анотація проекту.


2. Детальний опис проекту.


2.1. Опис проблеми, на розв’язання якої спрямований проект.


2.2. Мета та завдання проекту.


2.3. Основні заходи проекту.


2.4. План-графік реалізації заходів проекту.


2.5. Очікувані кількісні та якісні результати від реалізації проекту.


2.6. Інновації проекту.


Загальний обсяг опису проекту не може перевищувати 14 сторінок.


IV. БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ


4.1. ЗАГАЛЬНИЙ БЮДЖЕТ ПРОЕКТУ





















































Найменування заходів, що здійснюватимуться за проектом

Загальна вартість


(тис. грн.)


Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1.       
2.       
РАЗОМ:       


4.2. РОЗКЛАД БЮДЖЕТУ ЗА СТАТТЯМИ ВИДАТКІВ









































































Статті видатків

Загальна сума,


тис. грн.


Джерела фінансування, тис. грн.
у першому бюджетному роціу наступні бюджетні роки
ДФРРмісцевий бюджетінші учасники проектуДФРРмісцевий бюджетінші учасники проекту
1. Видатки споживання:       
        
2. Видатки розвитку:       
        
РАЗОМ:       


4.3. ОЧІКУВАНІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ














































Джерела фінансуванняСума (тис. грн.)

Частка у % від


загального обсягу фінансування проекту


1. Фінансування з ДФРР  
2. Фінансування з місцевого бюджету  
3. Фінансування за рахунок коштів інших учасників проекту, у тому числі за рахунок:  
1) учасників з бюджетного сектору  
2) учасників з підприємницького сектору  
3) учасників з громадськості  
Загальний обсяг фінансування  


4.4. ЛОКАЛЬНИЙ КОШТОРИС


Локальний кошторис складається згідно з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013.


V. ІНФОРМАЦІЯ ПРО УЧАСНИКІВ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ


Зазначається інформація про повне найменування учасника реалізації проекту, місцезнаходження, контактні дані, а також функції учасника під час реалізації проекту.


VІ. ДОДАТКИ


Наводиться додаткова інформація (за потреби).


* Проект оформлюється у паперовій формі (у разі потреби) та електронній формі на відповідній сторінці офіційного веб-сайту Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (htpp://dfrr.minregion.gov.ua).


Київ 2016 р.

Мінрегіон надав роз'яснення з питань відключення від мереж централізованого опалення та водопостачання

До Мінрегіону надходять численні листи теплопостачальних підприємств та звернення громадян щодо ситуації з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого вождопостачання житлових будинків. 


Мінрегіон підготував роз'яснення для органів місцевого самоврядування та регіональних газових компаній, де інформує про порядок вирішення питань з відключення житлових будинків від централізованого надання послуг, зокрема, у ситуації при переході на індивідуальні (квартирні) системи опалення.


Читати Роз'яснення Мінрегіону

Щодо використання коштів місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища на здійснення заходів з обрізки зелених насаджень

Експертами Ресурсного центру підготовлено інформаційного листа щодо використання коштів місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища на здійснення заходів з обрізки зелених насаджень.


Законом України «Про охорону навколишнього природнього середовища» визначено, що завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.


Пунктом 47 розділу «Охорона і раціональне використання  природних рослинних ресурсів» Постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» (зі змінами та доповненнями) передбачено проведення заходів з озеленення міст і сіл, які можуть бути профінансовані за рахунок коштів, які надходять до створених місцевими радами фондів охорони навколишнього природнього середовища.


Також, слід зазначити, що до заходів з озеленення населених місць відноситься комплекс робіт із створення і використання зелених насаджень в населених пунктах та система зелених насаджень населених пунктів (зокрема, відносяться заходи із проведення висадки зелених насаджень, таких як декоративні дерева та кущі). 


Щодо омолодження та обрізки зелених насаджень у населених пунктах, то такі заходи відносяться до заходів з догляду за насадженнями та благоустрою території.


Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з  інженерного захисту, розчищення,  осушення  та озеленення території, а також соціально-економічних,   організаційно-правових   та   екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального  використання, належного утримання та охорони,  створення умов щодо захисту і  відновлення  сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.


Також слід зазначити, що пунктом 44 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно до повноважень сільських, селищних та міських рад належить встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.


З огляду на вищевказане, зазначаємо, що проведення заходів з благоустрою території є власними повноваженнями органів місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 5 статті 91 Бюджетного кодексу України видатки на виконання місцевих програм з благоустрою населених пунктів відносяться до видатків місцевих бюджетів, які можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів та фінансуються за рахунок надходжень до загального фонду відповідного місцевого бюджету.

Мінрегіон підготував роз’яснення з низки питань реформи місцевого самоврядування, виходячи зі змісту звернень, що надходять з регіонів

Щоб максимально сприяти процесу формування спроможних територіальних громад та розбудові місцевого самоврядування в Україні, Мінрегіон України направив  обласним державним адміністраціям, об’єднаним територіальним громадам, регіональним офісам реформ з децентралізації та розвитку спеціальний лист-роз’яснення.


Документ підготовлений виходячи зі звернень об’єднаних територіальних громад, голів місцевих рад стосовно наслідків добровільного об’єднання територіальних громад, підстав для визнання їх спроможними, ризиків для тих громад, які об’єдналися не у відповідності до Методики формування спроможних територіальних громад і перспективного плану формування територій громад області, а також випадків відмови окремих обласних державних адміністрацій у наданні висновку щодо відповідності проекту рішення про добровільне об’єднання територіальних громад Конституції та законам України і корегуванні перспективного плану формування територій громад області.


В листі Мінрегіону чітко викладено, що одним із головних принципів об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст є принцип добровільності.


«Об’єднана територіальна громада вважається утвореною відповідно до Закону з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об’єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови наявності попередньо наданого обласною державною адміністрацієювисновку щодо відповідності проекту такого рішення Конституції та законам України», — йдеться в листі з посиланням на статті 7 та 8 Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад».


Також в Мінрегіоні наголос зробили на тому, що базовими принципами добровільного об’єднання територіальних громад є також економічна ефективність та відповідальність.


У листі нагадується і про послідовність формування спроможних територіальних громад та зроблено наголоси на важливі чинники у цьому процесі.


Мінрегіон також чітко пояснив правові наслідки, що виникають при добровільному об’єднанні територіальних громад відповідно до перспективного плану, а також статус об’єднаних територіальних громад, які утворилися в областях, де відсутні затверджені перспективні плани, або у разі, якщо територія відповідних громад не охоплена схемою перспективного плану. Роз’яснено і питання добровільного об’єднання територіальних громад без урахування затвердженого перспективного плану («вільне об’єднання») і питання, якщо до складу громади передбачається входження територіальної громади, розташованої на території суміжного району.


В міністерстві наголосили, що завдання з розбудови місцевого самоврядування в Україні є  сферою відповідальності не тільки Уряду, а всіх тих, хто налаштований на впровадження позитивних змін в Україні.


Детально ознайомитися зі змістом листа-роз’яснення Мінрегіону можна ТУТ






    Префект

    Децентралізація

    Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації