Авторизація

Люди в усьому світі прагнуть мати умови для життя, які передбачають наявність достойних побутових умов, отримання якісних житлово-комунальних та інших послуг, чисте та сприятливе довкілля. Існує багато проблем, з якими мешканці стикаються групами чи поодинці. Технічні особливості будівель чи об’єктів інфраструктури можуть бути виведені з ладу або цілком зношені; рівень надання соціальних послуг може виявитися незадовільним; довкілля, в якому живе громада[1], може бути незадовільним, тощо. Ці проблеми можуть негативно впливати на якість та умови проживання людей. Якщо бажанням людини є покращити умови власного життя, то такі проблеми слід розв’язувати. Проте, як правило, людина чекає поки хтось інший почне вирішувати ці проблеми замість неї, докладе зусиль і покращить умови її життя. І такій людині байдуже хто це буде, чи органи місцевої або державної влади, чи благодійні організації або громадські об’єднання, чи хтось інший. Часто можна почути: «Чому я маю це робити, коли за це відповідає уряд або органи місцевої влади?». І часто ми бачимо, що люди роками продовжують скаржитися, вимагаючи, щоб хтось інший прийшов та вирішив їх проблеми.

Тож, чи повинні люди чекати роками? Ні. Досвід країн світу, включаючи європейські країни і Україну, свідчить, що людям не потрібно чекати, щоб мати можливість вирішувати місцеві проблеми. Їм потрібно лише спробувати зробити щось власними силами. У сьогоднішньому світі організації-донори, державний сектор, органи місцевої влади та недержавного сектору визнають той факт, що жодна особа або організація не в змозі вирішити всі місцеві проблеми винятково власними зусиллями. Тому вони шукають відповідних партнерів, щоб об’єднати зусилля та разом вирішувати місцеві проблеми. Загальновідомо, що найкращими партнерами на місцевому рівні є самі ж громадяни. Якщо вони виявлять бажання допомогти собі самі, тоді згадані організації громадського та приватного секторів також продемонструють зацікавленість підтримати людей та їх ініціативи. Така підтримка надається на умовах партнерства. Партнерство ґрунтується на взаємній довірі та здатності людей допомогти самим собі у вирішенні проблем місцевого розвитку. Часто  люди  не мають достатнього досвіду або просто не знають як продемонструвати свою здатність бути надійним партнером. Тому вони потребують сторонньої  допомоги  для  розвитку  власного потенціалу.

Саме у цьому контексті в Україні успішно впроваджується Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (МРГ), який є спільною ініціативою Європейського Союзу та ПРООН в Україні. У 2008 – 2011 рр тривала перша фаза Проекту, про результати якої можна дізнатись за посиланням: http://cba.org.ua/one/. Наразі впроваджується ІІ фаза Проекту, що триватиме до 2015 року. Ефективність підходу місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, було продемонстровано в 25 областях України, 200 районах, 832 місцевих радах та 835 організаціях громад. 449 612 чоловіків та жінок з 294 255 домогосподарств беруть участь в цьому проекті. МРГ зробив внесок в покращення якості освіти, енергозбереження, охорону здоров’я та захист довкілля, принісши користь близько 900 000 громадян України. Проект підсилив ефективне управління, підтримуючи такі його складові як прозорість та підзвітність на місцевому рівні. Крім того, завдяки діям Проекту вдалося підвищити рівень довіри між громадянами та місцевими органами влади, змінити «радянський» спосіб мислення місцевих громад, та збільшити згуртованість громад. Впровадження МРГ також продемонструвало інші переваги активного залучення громадян до місцевого розвитку, а саме: а) краще розуміння потреб та пріоритетів громадян з боку місцевих органів влади та більш ефективний  підхід до цільового використання коштів; б) краще розуміння громадянами викликів та проблем, з якими працюють місцеві органи влади; в) більш відповідальне ставлення та почуття відповідальності за громадські ресурси та блага; та г) переваги прозорого прийняття рішень, що зменшує вартість впроваджуваних ініціатив громад.

В основі Проекту лежить методологія “розвиток, орієнтований на громаду”, що передбачає активізацію та само-організацію місцевих громад та налагоджння їх партнерства із місцевою влдаою для спільного виконання та спів-фінансування ініціатив з розвитку громад. Детально дана методологія представлена на схемі.


[1]«Громада» в даному випадку визначається, як група людей, які живуть на одній території та стикаються з однаковими проблемами, мають однакові можливості щодо їх вирішення. Територія означає село або багатоповерховий будинок, вулицю чи мікрорайон.

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації