Авторизація
Запрошуємо, Гість
Ім'я користувача: Пароль: Запам’ятати мене

ТЕМА: Впровадження "бюджету участі"

Впровадження "бюджету участі" 15 вер. 2019 12:20 #1050

В чому полягає сутність та який механізм впровадження "бюджету участі" на місцевому рівні?

На сьогодні надзвичайно актуальним є розширення доступу громадян до бюджетного процесу. У зв’язку з цим, особливої популярності серед громад набуває запровадження бюджету участі (партиципаторного бюджету) – інструменту прямої демократії, за допомогою якого громадяни беруть участь у розподілі частини бюджетних коштів громади.
Бюджет участі в територіальній громаді – частина бюджету громади, з якого здійснюються видатки, визначені безпосередньо членами територіальної громади.
Проекти бюджету участі повинні відповідати наступним критеріям:
1) входити до компетенції ОМС,
2) відповідати місцевим стратегіям і програмам,
3) мати загальнодоступний характер,
4) бути реалізованими протягом року,
5) відповідати бюджету в межах заявленої суми,
6) бути реалізовані на ділянці, що є власністю ОМС.
Рекомендації по запровадженню партиципаторного бюджету
1. Бюджет участі — не одна з програм місцевої ради, а ключовий циклічний процес органу місцевого самоврядування громади. Саме циклічний і повторюваний характер — одна з головних умов партиципаторного бюджетування.
2. Обов’язково повинна бути визначена чітка сума або відсоток бюджету громади, який буде спрямований на фінансування обраних проектів. Зазвичай це складає від 0,1 % до 1 % загального фонду бюджету громади (міста). У майбутньому цей відсоток може бути збільшений.
3. Повинна бути проста і зрозуміла редакція правил, за якими здійснюється весь процес, щоб люди розуміли, що і як відбувається. Разом з тим правила не повинні бути незмінними, має бути передбачена можливість вносити зміни і корективи, якщо в ході виконання якийсь з інструментів виявився недосконалим. Єдина вимога — правила можуть коригуватись лише до початку нового циклу, а протягом всього циклу повинні залишатись незмінними.
4. На першому етапі дуже важливо забезпечити широку інформаційну кампанію з залученням інтернет-ресурсів і місцевих ЗМІ. Принцип партиципації повинен бути реалізований на кожному кроці процесу, в тому числі при створенні робочої групи. Тут доречним буде проведення відкритого конкурсу.
5. Обов’язково має бути людина або підрозділ у місцевій раді, які будуть забезпечувати комунікацію з усіма, хто цікавиться процесом і хоче отримати інформацію. Потрібно одразу призначити відповідальних за впровадження бюджету участі, визначити, яким документом буде регламентуватись процес (положенням чи програмою), обрати модель бюджету участі і чітко прописати всі правила гри: які проекти будуть допускатись до конкурсу, чи вимагати обов’язкового співфінансування проекту, якщо так, то якої частки, як проходитиме голосування (в електронному вигляді чи шляхом заповнення паперових бюлетенів), хто може брати в ньому участь і як ідентифікуватиметься особа, тощо.
На місцевому рівні питання громадського бюджету регулюються на підставі нормативно-правових актів місцевого самоврядування (розпоряджень голів, рішень виконавчих комітетів місцевих рад та/або рішень місцевих рад). У додатках розміщені шаблони Положення про бюджет участі, Цільової програми «Бюджет участі в громаді», а також Розпорядження про створення Координаційної ради з питань впровадження бюджету участі.
Долучення:
Останнє редагування: 15 вер. 2019 16:08 від Технічна підтримка.
Адміністратор заборонив доступ на запис.
Ці користувачі сказали вам Дякую: Сергій

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації