Авторизація

Новини

2 грудня 2019 року відбулась презентація 10  керівних принципів від Організації економічного співробітництва та розвитку з ефективної децентралізації що сприяють регіональному розвитку.

Під час презентації було зазначено, що децентралізація не є самоціллю, а має бути складовою ширших  стратегій розвитку територій. Результати децентралізації значною мірою залежать від розроблення та реалізації цього процесу, від наявності відповідної спроможності на субнаціональному рівні, а також від якості багаторівневого врядування, включно з ефективними механізмами координації на всіх рівнях державного управління. Взагалі варто пам’ятати, що реформи децентралізації потребують часу, а розподіл функцій варто періодично переглядати.

На субнаціональному рівні мають бути розроблені й втілені в життя відповідні стратегії регіонального і місцевого розвитку, з визначенням місцевих порівняльних переваг та з реагуванням на потреби населення. Це передбачає наявність певної спроможності та гнучкості діяти й визначати місцеві порівняльні переваги, розробляти відповідні проекти у сфері розвитку, а також формувати належні функції  та ресурси.

Тому експертами ОЕСР було визначено десять принципів дієвої децентралізації. Їх супроводжують деталізовані рекомендації із практичним скеруванням, зазначенням помилок, яких варто уникати, передового досвіду та з переліком для перевірки дій.

10 керівних принципів децентралізації:

1.Читко визначити функції кожного рівня державного врядування.

  1. Забезпечити достатність фінансування всіх функцій.
  2. Зміцнення фіскальної (бюджетної) автономії з метою вдосконалити підзвітність.

4.Підтримка інституційної спроможності на субнаціональному рівні

5.Розбудувати відповідні механізми координації між рівнями врядування

  1. Підтримка співробітництва між юрисдикціями
  2. Посилити інноваційне та експериментальне врядування та сприяти залученню громадян
  3. Уможливити застосування схем асиметричної децентралізації та отримання від них максимальної користі
  4. Постійно підвищувати рівень прозорості, вдосконалювати збирання даних та зміцнювати моніторинг результатів діяльності
  5. Посилення політики регіонального розвитку та систем вирівнювання.

Під час презентації керівних принципів децентралізації було також зазначено, що районний рівень місцевого самоврядування є найбільшою проблемою децентралізації в Україні, і її вирішення  знаходиться у належному розмежуванні повноважень між рівнями влади. При цьому, також в цьому можуть допомогти принципи № 5 та 10.

Під час заходу було представлено досвід у впровадженні реформи децентралізації Словацької Республіки та Латвії.

На початку 2000-х в Словацькій Республіці пройшла реформа децентралізації, в результаті чого ряд повноважень був переданий місцевим органам влади в таких сферах, як соціальне забезпечення, охорона навколишнього середовища та освіта. Місцеві органи  влади мають повноваження встановлювати свої бюджети відповідно до місцевих пріоритетів. У Словацькій Республіці налічується всього близько 3000 муніципалітетів, в середньому населення словацького муніципалітету налічує менше 2000 осіб, що є одним з найнижчих середніх показників в ЄС. Досвід Словацької Республіки в здійсненні державної служби в різнорідних муніципальних утвореннях може слугувати прикладом належної практики для України в процесі консолідації і перегляду місцевих повноважень.  Було зазначено про наявність практики утворення муніципальних офісів, а саме на добровільній, контрактній основі муніципалітети можуть об’єднуватися та утворювати муніципальні офіси для виконання окремих повноважень.  Має подібність до діяльності в Україні інституту співробітництва громад. Також щодо проблемних територій мають Закон про недорозвинуті території, який передбачає відповідне фіксування заходів з розвитку на цих територіях.  Також було наголошено про важливість чіткого визначення повноважень органів влади, адже нерозуміння компетенції регіонів підсилює пасивність виборців під час виборів. 

Як і Україна, Латвія продовжує проводити реформи, спрямовані на подальшу консолідацію і об’єднання муніципальних утворень. У 2009 році кількість муніципалітетів в країні зменшилася з 550 до 119 з метою розширення можливостей місцевих органів влади по наданню більш широкого спектру послуг. У 2019 році країна продовжила шлях до подальшої консолідації, кількість муніципалітетів повинна знизитися з 119 до потенційно 36. Досвід Латвії в продовженні роботи по об’єднанню демонструє те, як центральні органи влади можуть працювати з місцевими організаціями, щоб забезпечити місцеву підтримку для досягнення намічених цілей.  Продовжуючи адміністративно-територіальну реформу у Латвії очікують стимулювання регіонального розвитку, через залучення інвестицій у розвиток країни, у тому числі коштів структурних фондів ЄС.  Планують відновити роботу Державного фонду регіонального розвитку, але для цього необхідним є здійснення роботи по пошуку джерел його фінансування. Наголошували на важливості чіткого розмежування повноважень та фінансової основи для здійснення повноважень. Самоврядування у Латвії здійснюється на рівня муніципалітетів, на рівні регіонів здійснюється планування та координація розвиткових заходів.

К контексті презентованого міжнародного досвіду Всеукраїнські асоціації органів місцевого самоврядування взяли участь у представлені вітчизняного досвіду впровадження реформи децентралізації та дискусії з цих питань.

Детальніше про 10 принципів децентралізації за посиланням.

Нагадаємо,  добровільне об’єднання громад триватиме до лютого 2020 року, – Альона Бабак

 

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації