В Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях, а також у Києві пройшли обговорення перспектив розвитку гірських територій українських Карпат в рамках проекту «Сталий розвиток Українських Карпат».
Учасники цих обговорень, представники Уряду, державних обласних адміністрацій та обласних рад, районних держадміністрацій та районних рад, а також представники громад та експерти висловили наступні пропозиції до майбутньої Державної програми розвитку гірських територій українських Карпат:
- Відобразити у проекті Державної програми диспропорції розвитку гірських територій по відношенню до інших територій та питання доступності послуг населення на цих територіях.
- Змінити пріоритети у державній політиці щодо гірських територій українських Карпат, а саме - відійти від політики надання соціальних пільг до політики стимулювання економічної активності цих територій. У результаті це має призвести до перетворення цих територій з проблемних на інвестиційно привабливі.
- Закласти до принципів впровадження Державної програми розвитку гірських територій українських Карпат використання сучасних інструментів розвитку територій, таких як: державно-публічне партнерство, субсидіювання виробництва, інвестиційна допомога, надання компенсацій виробникам тощо.
- Оптимізувати перелік проектів, що пропонуються до реалізації в рамках Державної програми розвитку гірських територій українських Карпат: проекти мають створювати додатковий фінансовий ресурс у місцевих бюджетах, що в подальшому дозволить співфінансувати проекти розвитку з місцевих бюджетів.
- Передбачити комплексне відновлення дорожньої інфраструктури, з урахуванням просторового планування, державної та регіональних стратегій розвитку.
- Вжити заходів для швидкої ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у тому числі приділити увагу розбудові системи центрів безпеки.
- Одним з пріоритетів визначити розбудову природно-заповідного фонду цих територій.
- Передбачити сприяння у створення центру підтримки вівчарства, що забезпечить зайнятість населення та подальший розвиток гірських територій українських Карпат.
- Використовувати сучасні геоінформаційні інструменти планування та управління територіями.
- Продовжити формувати спроможні громади, у відповідності до перспективних планів формування територій громад областей.
- Створити умови для забезпечення екологічної безпеки гірських територій українських Карпат.
Проект «Сталий розвиток Українських Карпат» впроваджується Українською асоціацією районних та обласних рад в рамках діяльності Ресурсного центру зі сталого місцевого розвитку у партнерстві з Міністерством розвитку громад та територій України та Посольством Республіки Польща
Проект фінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща
в рамках програми польської співпраці в цілях розвитку.