Авторизація

Новини

IMG 0723

Як забезпечити сталий розвиток гірських територій, передбачений урядовою Концепцією розвитку українських Карпат. Про це говорили 27 червня 2019 року під час відповідної панелі IV Форуму місцевого розвитку у Трускавці.

Обговорення відбулося в рамках проекту «Сталий розвиток Українських Карпат», який впроваджує Українська асоціація районних та обласних рад у партнерстві з Посольством Республіки Польща в Україні та Мінрегіоном. Зазначена дискусія стала офіційним стартом проекту.

Відкриваючи обговорення, модератор заходу, експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Іван Лукеря привітав рішення Уряду України, які спрямовані на перетворення гірських територій Українських Карпат з проблемних територій на інвестиційно привабливі з якісними умовами життя їх мешканців.

Він відзначив, що чинний Закон України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» має філософію, спрямовану на надання соціальних пільг і не створює економічних стимулів для розвитку цих територій, а тому не може вирішувати системні проблемні питання Карпатського регіону.

Перший заступник міністра регіонального розвитку будівництва і житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода у своєму виступі зазначив, що багаторічні розмови на цьому форумі запалили учасників темою Карпат, стимулювали нестандартно і сучасно підійти до планування розвитку цих територій. «Ми вирішили восени на засіданні Кабінету Міністрів презентувати не просто план заходів з реалізації урядової Концепції розвитку Карпат, а й онлайн-додаток – проект просторового розвитку цієї території з візуалізацією проектів і програм, які будуть там реалізовуватися», - повідомив він.

За словами урядовця, вже створена картографічна частина платформи і попередньо нанесені на неї деякі проекти. У кожного охочого буде змога побачити, що цей проект передбачає, які його терміни і бюджет, хто є учасниками і виконавцями тощо.

«Таким чином ми забезпечимо публічність і збільшимо відповідальність за реалізацію проектів», - вважає перший заступник Міністра.

Найближчим часом важливо отримати з областей, що входять до Карпатського регіону, якісні проекти розвитку цих територій. А це на думку В’ячеслав Негода, одне з найскладніших завдань, яке вимагає великої роботи на рівні регіонів і громад.

«На жаль, останнім часом активність регіонів дещо знизилася, що обмежує кількість креативних проектів», - сказав В’ячеслав Негода.

Основний акцент учасники дискусії робили на необхідності розвитку інфраструктури у гірських районах, а також підвищенні спроможності громад.

Міністр Кабінету Міністрів Олександр Саєнко впевнений, що коли з’ являться якісні дороги та інша інфраструктура – пожвавиться життя, потягнеться турист, отримає стимул для розвитку малий бізнес. Для цього потрібно в першу чергу розвивати спроможні громади, здатні реалізовувати якісні проекти, ефективно використовувати кошти державної та міжнародної підтримки.

Народний депутат України Микола Величкович у своєму виступі зауважив: щоб Верховна Рада прийняла необхідні для розвитку гірських територій закони, потрібно створити потужне «гірське лобі».

«Бюджет України має містити окремий рядок про фінансування гірських територій. Будуть стабільні великі бюджетні вкладання – з’являться й інвестори», – вважає він.

Голова Вижницької районної ради Чернівецької області Михайло Андрюк, зазначив, що є потреба «золотої вудочки», тобто створення умов для стимулювання економічного розвитку через реалізацію відповідних проектів, які б створювали нові робочі місця. Без цього, на його думку, трудова міграція з цих територій посилюватиметься.

Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин наголосив на важливості продовження формування спроможних громад і перерозподілу ресурсів на їх користь.

Він заявив, що в парламенті під час перерозподілу бюджетних коштів депутати «тягнуть ковдру» в сторону великих міст і особливо столиці.

«У Львівській обласній раді більшість депутатів теж живуть у Львові чи його околицях. Але свої рішення ми приймаємо, враховуючи інтереси всіх районів, а особливо гірських», – сказав  він.

Олександр Ганущин повідомив також, що основні положення резолюції Форуму місцевого розвитку вже сформовані.

Серед головних рішень - ініціювати перед Європейською Комісією впровадження пілотної програми підтримки регіональної політики Українських Карпат, яка має базуватись на досвіді фінансування Європейським Союзом програм розвитку регіонів. Це, на його думку, має стати Карпатським проривом.

Доручити адміністрування цієї пілотної програми вирішили Асоціації «Єврорегіон Карпати-України», яка має позитивний досвід реалізації Програми підтримки ініціатив карпатських громад на території чотирьох областей.

У резолюції Форуму буде також рішення ініціювати внесення змін до угод між Україною і Європейським Союзом в частині звільнення від сплати податку на додану вартість. Це необхідно, щоб реалізація проектів міжнародної технічної допомоги у 2021-2027 роках відбувалась на паритетних засадах.

Підсумовуючи дискусію, В’ячеслав Негода, значив, що для людей важливо отримувати максимум якісних послуг саме у своїх громадах: через Центри надання адміністративних послуг та старост.  Тому, на його думку, першочерговим завданням залишається формування спроможних громад.

При цьому, він зазначив, що інвестори йдуть у великі спроможні громади. І це забезпечує їх сталий розвиток.

У підсумку дискусії, Олександр Саєнко наголосив на важливості продовжувати реформу децентралізації, зробити її незворотною. А для цього необхідно внести відповідні зміни до Конституції України.

Він також запропонував додати до резолюції Форуму таку пропозицію: порадити Президенту України внести до порядку денного Саміту Україна-ЄС питання впровадження пілотної програми підтримки регіональної політики Українських Карпат.

 

Довідка про проект «Сталий розвиток Українських Карпат» за посиланням.

 

 

Інформаційний матеріал підготовлений в рамках проекту "Сталий розвиток Українських Карпат".

polska pomoc logo

Проект фінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща
в рамках програми польської співпраці в цілях розвитку.

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації