Авторизація

Новини

IMG 0703

Підтримка територій Карпат вже стала однією з головних тем під час розгляду питань регіонального розвитку. Спільні зусилля центральної та місцевої влади, міжнародна підтримка, напрацьовані експертні рішення, а також ініціативи, які реалізуються в Карпатському регіоні, дають підстави розраховувати на економічний прорив на цій території.

Про це 26 червня 2019 року говорили під час пленарної дискусії «Карпатський прорив: партнерство заради розвитку» в рамках програми IV Форуму місцевого розвитку у Трускавці.

Учасниками панельної дискусії були Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, п’ятий президент України (2014-2019) Петро Порошенко, Голова Львівської обласної ради, голова Асоціації місцевих рад «Ради Львівщини», голова Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна», віце-президент Української асоціації районних та обласних рад Олександр Ганущин, модерував захід Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода.

В’ячеслав Негода нагадав присутнім, що у квітні цього року Уряд схвалив Концепцію розвитку гірських територій українських Карпат, яка змінює філософію підтримки гірських територій – від соціального субсидування до створення можливостей для економічного розвитку цих регіонів. Триває обговорення та підготовка плану заходів реалізації Концепції. Крім того, у Верховній Раді зареєстровано ряд законів, спрямованих на підтримку територій українських Карпат.

«Важливо також, що сьогодні Уряд затвердив розподіл у 2019 році бюджетних коштів за проектами регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів, отриманих від Європейського Союзу. Як відомо, серед проектів значна кількість тих, що стосуються розвитку територій Карпат», - повідомив В’ячеслав Негода.

Андрій Парубій у своєму виступі зазначив, що в суспільстві і в органах влади обговорюють, який шлях розвитку мають обрати карпатські території: соціальний захист, чи економічний розвиток. «Ми повинні знайти «золоту середину», щоб забезпечити високі соціальні стандарти, але водночас і сприяти максимальним інвестицій в регіон, як українських, так і закордонних», – сказав Андрій Парубій.

Голова Верховної Ради виділив головні напрямки розвитку гірських територій. На його думку, це створення сучасної інфраструктури, насамперед будівництво якісних доріг, підтримка екологічних проектів та розвиток туристичної сфери.

Петро Порошенко під час виступу зазначив, що за останні п’ять років Україна значно наблизилася до Європейського Союзу. За його словами, підтримувати соціально-економічний розвиток регіонів треба, щоб створити умови для подальшого залучення інвестицій, у тому числі європейських.

«Перспективи розвитку регіонів України ми також бачимо через європейську інтеграцію, через налагодження прямих зв’язків українських підприємств із закордонними партнерами», - сказав Петро Порошенко. Він вважає, що велику роль для налагодження подібної співпраці, особливо для середнього та дрібного бізнесу, відіграло прийняття безвізу з країнами ЄС.

IMG 0706

Олександр Ганущин, презентував ініціативу Карпатського прориву: партнерство заради розвитку. За його словами, важливо, щоб чотири області, об’єднані українськими Карпатами, мали додаткові ресурси для розвитку гірських територій. «Зрозуміло, що може бути ресурс внутрішній, може бути ресурс зовнішній, котрий є тільки у Європейського Союзу. І, щоб цей ресурс запрацював на території наших чотирьох областей, потрібна відповідна політична воля. Ця ініціатива має на меті підтримку регіонального розвитку в рамках Карпат та зменшення диспропорцій у показниках соціально-економічного розвитку в спільній екосистемі на зовнішньому кордоні ЄС. Ця програма нам надзвичайно потрібна, бо не матимемо Карпатського прориву. Важливо, що ми вже готові грати за європейським правилами», – сказав він.

Підсумовуючи В’ячеслав Негода зазначив, що підтримка європейських країн, яку вдало залучають громади Карпатського регіону – це добре, і Уряд вже підтвердив, що готовий цьому сприяти. «Але варто було б більш ефективно користатися і внутрішніми можливостями, які дає децентралізація, що триває в Україні з 2014 року. Почув сьогодні, що децентралізація мало що дала Карпатському регіону. Я б прокоментував це так: мало дала, бо погано взяли. Багато громад досі не скористалися механізмом об’єднання чи співпраці. Якість проектів, які подаються звідси на державне фінансування теж часто невисока. Тому шукати підтримку сусідів, звичайно треба, але не варто при цьому забувати про розвиток власної спроможності», - сказав модератор заходу В’ячеслав Негода.

Інформаційний матеріал підготовлений в рамках проекту "Сталий розвиток Українських Карпат".

polska pomoc logo

Проект фінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща
в рамках програми польської співпраці в цілях розвитку.

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації