Авторизація

Новини

20 січня 2018 року відбулося засідання Українсько-австрійського круглого столу щодо Формування державної політики підтримки розвитку гірських територій:  досвід України та ЄС, організованого Мінрегіоном спільно з Посольством Австрії в Україні.

Гірські території Карпатського регіону — Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська та Чернівецька області, — завжди перебували в зоні особливої уваги держав. Це територія у майже 60 тис км2, з 715 населеними пунктами, переважна більшість з яких – 94% — села.  — або 700 тисяч населення, якому ми маємо забезпечити належну якість життя. Вмотивований  розвиток гірських територій – додатковий потенціал для всієї України. Тож маємо сформувати і впровадити державну політику у відношенні цих територій, яка наблизить виконання стратегії ЄС щодо Карпатського регіону, дасть поштовх вивести гірські райони на якісно новий рівень – розвинути інфраструктуру, туризм, людський потенціал тощо.

Про це наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко під час круглого столу «Формування державної політики підтримки розвитку гірських територій: досвід України та ЄС».

 «Ми впровадили нову оцінку щодо регіонального розвитку, яка обчислюється двома індикаторами, це — індекс регіонального людського розвитку та індекс конкурентоспроможності. І застосовуючи їх до моніторингу розвитку гірських територій, ми бачимо значно нижчі показники у порівнянні з іншими регіонами. Для розв’язання проблем, ми бачимо два паралельних напрямки, які мають в комплексі підсилювати один одного. Це – децентралізація та продовження і прискорення об’єднання громад у гірських районах, а також формування нової державної політики розвитку гірських територій через прийняття необхідного законодавства», — наголосив Геннадій Зубко.

Він повідковим, що в гірських територіях на сьогодні сформовані ОТГ: Львівська обл. – 1 ОТГ, Закарпатська обл. – 2 ОТГ, Чернівецька обл. – 6 ОТГ та Івано-Франківська обл. – 10 ОТГ. «Децентралізація та об’єднання дає в першу чергу нову якість послуг у всіх сферах – освіті, медицині, адмінпослугах, безпеці тощо, дає фінансові можливості через ДФРР і субвенції для ОТГ впроваджувати проекти і вирішувати проблеми, які раніше не вирішувались роками. Зокрема, протягом 2015-2017 років у гірських районах  за рахунок ДФРР було реалізовано 111 проектів», — зазначив урядовець.

Геннадій Зубко повідомив, що Мінрегіон розробив законопроект щодо статусу високогірних населених пунктів і надання їм додаткових державних гарантій, який було схвалено Урядом наприкінці минулого року і подано до Верховної Ради.   «Також для України є позитивним досвід розвитку гірських територій Австрії.  Зокрема такі принципи як просторове збалансування виробничої і соціальної інфраструктури; конкурентність економіки гірських територій; розвиток транскордонних туристичних меж», — зазначив він.

Участь в обговоренні прийняв Віце-президент УАРОР, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Виступ якого ґрунтувався над тезою: «Дотація у вигляді «гірських» чи можливості для розвитку».  Зокрема презентував власний підрахунок  щодо кількості коштів необхідних на виплату відповідних пільг та гарантій з бюджету.  Підсумком його виступу є необхідність вкладати кошти у розвиткові проекти.

Австрійськими експертами було презентовано досвід впровадження Альпійської конвенції і загальні моделі управління для сталого розвитку гірських територій. Зокрема було зазначено, що реалізація Альпійської конвенції передбачає розподіл існуючих коштів на стратегічні цілі Альпійської конвенції, без залучення додаткових коштів. Також було зазначено про відсутність у Австрії спеціального Закону з розвитку гірських територій,  лише чисельні Положення. Тобто, це не є перешкодою у забезпеченні сталого розвитку гірських територій.  Загальна координація питань розвитку гірських територій на центральному рівні здійснюється конференцією усіх зацікавлених сторін на добровільних засадах, рішення приймаються за результатами узгодження інтересів усіх учасників у формі рекомендацій.

Підсумовуючи презентований досвід реалізації Альпійської конвенції, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Негода  В.А. сформував завдання для команди Мінрегіону: зміна держаної політики щодо гірських територій з надання пільг та гарантій місцевим мешканцям гірських територій на питання  комплексного розвитку гірських територій, що забезпечує додану вартість.

Директор з науки та розвитку ГО «Інституту громадянського суспільства» Ткачук А.Ф. під час свого виступу запропонував, внести зміни до Закону України «Про стимулювання розвитку регіонів» шляхом визначення типів територій з обмеженнями розвитку та визначити для них інструменти з розвитку.  А також запропоновано узгодити Стратегії регіонального розвитку Львівської, Чернівецької, Закарпатської, Івано-Франківської областей на предмет можливої міжрегіональної співпраці.

Експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіону Ганущак Ю.І. під час свого виступу запропонував розглядати комплексно розвиток гірських територій, а не населених пунктів, скасувати Закон України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», як такий, що розпорошує державні кошти на виплату пільг і гарантій місцевих мешканцям, та стимулює до прийняття нових законів про запровадження нових особливих статусів територій. Та запропонував прийняти Закон спрямований на розвиток  гірських територій з створенням доданої вартості та зменшення диспропорцій у розвитку територій.

У круглому столі взяли участь: Надзвичайний та Повноважний Посол Австрії в Україні Герміне Поппеллер,  Голова Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України Сергій Власенко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький, представники Мінрегіону, Мінфіну, Мінекономрозвитку, Мінагрополітики, Мінприроди, МОН, Мінсоцполітики, Посольства Австрії в Україні, ОДА та органів місцевого самоврядування, представники Всеукраїнських профільних асоціацій.

Довідково:

Україна 2017 року підтримала ініціативу польської сторони щодо підготовки та впровадження Стратегії ЄС для Карпатського регіону. Ідеться про підписання відповідної Декларації про наміри країн Карпатського регіону. Стратегія сприятиме проведенню скоординованої політики та впровадженню спільних заходів з розвитку регіону, який охоплює територію восьми країн.

Українська асоціація районних та обласних рад долучилась до розробки проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо сталого розвитку та створення нових робочих місць у гірських та високогірних населених пунктах», що регулює питання державної політики пов’язаної з гірськими територіями

 

За матеріалами Веб-сайта Мінрегіону

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації