Авторизація

Новини

На порядку денному – забезпечення доступних, якісних послуг для населення гірських населених пунктів

31 серпня 2017 року Українська асоціація районних та обласних рад за участі представників Мінрегіону та районних та обласних рад Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької областей провела консультативну он-лайн нарада щодо вдосконалення правового регулювання статусу гірських та високогірних населених пунктів з метою забезпечення їх сталого розвитку.

Проведення цього заходу було викликано необхідністю розробки узгодженого проекту закону про внесення змін до закону «Про статус гірських населених пунктів в Україні» в частині запровадження окремої категорії – високогірні населені пункти та про особливості, що випливають з цієї категорії.  А також необхідності підготовки пропозицій щодо внесення змін до відповідних рішень КМУ.

Зазначене завдання обумовлено наступним.

15 серпня 2017 року Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман в ході селекторної наради доручив центральним органам виконавчої влади опрацювати питання щодо визначення критеріїв віднесення населених пунктів до високогірних, переліку таких населених пунктів з метою забезпечення належного фінансування розташованих у них закладів освіти та охорони здоров’я.

Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич під час участі у 4-му  карпатському форуму народовладдя зазначила, що освіта у високогірних районах потребує більших фінансових вкладень, ніж школи, які працюють у кращих умовах. Також було зазначено, що: «Дуже важливо на законодавчому рівні надати окремим селищам статуси високогірних. Відтак визначити необхідні коефіцієнти для виділення коштів для будівництва доріг, обслуговування шкіл. Нам необхідно зберегти ці автентичні колоритні місцевості в Україні. Насамперед, це стосується відновлення транспортної інфраструктури, звичайно ж шкіл».

 А також виходячи із порушених питань у зверненнях членів Асоціації щодо вдосконалення правового регулювання статусу гірських і високогірних населених пунктів шляхом поліпшення якості надання публічних послуг в сфері соціальній, освіти та охорони здоров’я, а також поліпшення інвестиційного потенціалу гірських населених пунктів.

Під час свого виступу на нараді Директор Департаменту   з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Сергій Шаршов зазначив про необхідність державної підтримки гірських населених пунктів шляхом розвитку місцевої інфраструктури.

Начальник відділу з питань правової політики — заступник директора Центру сприяння сталому територіальному розвитку Секретаріату Асоціації Сергій Цибитовський презентував пропозиції до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо поліпшення інвестиційного потенціалу  гірських та високогірних населених пунктів», якими пропонується наступне.

Встановити, що до високогірних населених пунктів належать гірські населені пункти, які відповідають сукупності таких ознак:

а) розташовані на висоті 600 метрів і вище над рівнем моря повністю або частково за умови, що на такій частині проживає більш як третина мешканців населеного пункту;

б) рельєф території, що знаходиться в межах населеного пункту, в значній мірі розчленований байраками, водотоками тощо;

в) не менш як п’ятдесят відсотків сільськогосподарських угідь у межах населеного пункту розташовані на  схилах крутизною 20 градусів і більше.».

Статтю 3 запропоновано доповнити наступними гарантіями соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських та високогірних:

1) врахування підвищеного коефіцієнту для гірських та високогірних населених пунктів при розрахунку розміру медичної, освітньої, базової та інших видів субвенцій;

2) розроблення, затвердження, виконання державної цільової програми розвитку гірських та високогірних населених пунктів та її фінансування;

3) здійснення заходів щодо берегоукріплення, водопостачання та будівництва очисних споруд.

Пропонується встановити у Законі України «Про статус гірських населених пунктів», що пропозиції щодо надання населеним пунктам статусу гірських та високогірних подаються Кабінету Міністрів України відповідними обласними радами та Верховною Радою Автономної Республіки Крим.

З метою поліпшення інвестиційного клімату високогірних населених пунктів пропонується внести зміни до Розділ VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України шляхом доповнення  пунктом 45, а саме встановити у 2018 - 2020 роках, як виняток, здійснення фінансування реалізації інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що мають на меті розвиток інфраструктури високогірних населених пунктів, у розмірі відповідного відсотку коштів державного фонду регіонального розвитку відповідної області.

Голова Сколівської районної ради Львівської області Микола Романишин  зазначив про необхідність вжиття заходів спрямованих на розвиток інфраструктури гірських населених пунктів, туризму і рекреації, і це має бути пріоритетним напрямом державної підтримки.

Представник від  Верховинської районної ради Івано-Франківської області запропонував здійснювати підтримку розвитку виробництва м’ясо-молочної продукції,  деревообробного виробництва. А також підтримав зміни до Закону України «Про статус гірських населених пунктів», яким пропонується встановити, що пропозиції по наданню населеним пунктам статусу гірських та високогірних подаються Кабінету Міністрів України відповідними обласними радами та Верховною Радою Автономної Республіки Крим.

Заступник голови Івано-Франківської обласної ради Сергій Басараб відзначив про актуальність і нагальність вирішення питань спрямованих напокращення якості життя у гірських та високогірних населених пунктах.

Підводячи підсумки наради, голова Секретаріату Юрій Андрійчук, зазначив, що Секретаріат Асоціації забезпечить доопрацювання вище зазначеного проекту Закону з урахуванням обговорення.

Робота по напрацюванню пропозицій до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо поліпшення інвестиційного потенціалу  гірських та високогірних населених пунктів» продовжиться 1 вересня 2017 року на нараді у Мінрегіоні за участі відповідних профільних центральних органів виконавчої влади та Асоціації.

 

Позиція Мінрегіону щодо розвитку гірських населених пунктів в рамках реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади

В Мінрегіоні зазначили, що і розвиток територій, і забезпечення населення всієї країни доступними, якісними послугами є пріоритетами реформи місцевого самоврядування та  територіальної організації влади, в центрі уваги якої – людина та її інтереси. Ця реформа є основоположною для втілення секторальних реформ, в тому числі в сферах освіти, охорони здоров’я. І при реалізації завдань реформи необхідно врахувати специфіку гірських населених пунктів.

«Життя горян суттєво відрізняється від життя на рівнинних територіях. Гірські території не мають повноцінної транспортної інфраструктури через особливості рельєфу. Шляхи сполучення в незавдовільному стані. Через це і мережа навчальних та медичних закладів в таких населених пунктах є важкодоступною. Є багато і інших невирішених питань. Тому, реалізуючи реформу, ми обов’язково враховуємо географічно-територіальні особливості Карпатського регіону. В першу чергу виходимо з потреби розвитку цих територій і формування належних умов для цього», - прокоментував перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода.

Він зазначив, що пріоритетними напрямками розвитку гірських територій мають стати розбудова транспортної, комунальної, телекомунікаційної  інфраструктури, формування сприятливих умов для розвитку бізнесу. Не менш важливий захист навколишнього середовища і інші напрямки, які дозволять створити комфортне життєве середовище на території гірських населених пунктів.

В’ячеслав Негода поінформував, що на сьогодні Мінрегіон спільно з представниками місцевого самоврядування областей, в яких частина населених пунктів має статус гірських, опрацьовують питання нормативного забезпечення розвитку їх територій.

За матеріалами Веб-сайта Мінрегіону

Префект

Децентралізація

Навіщо змінювати Конституцію у частині децентралізації